Advert
Kimlik kartının iptal edilmesi ve yenilenmemesi işverene tazminatsız olarak iş akdini sona erdirme hakkı vermemektedir.
Av.Ayşe Gizem TAN

Kimlik kartının iptal edilmesi ve yenilenmemesi işverene tazminatsız olarak iş akdini sona erdirme hakkı vermemektedir.

 2006 yılı Kasım Ayından bu yana iş hukuku alanında İzmir Barosuna bağlı olarak avukatlık yapmaktayım. Özel  Güvenlik Görevlilerinin güncel hukuki problemlerine  çözüm bulmak için sonuç odaklı olarak yıllardır çalışmalarımıza devam ederek sayısız emsal kararlar almaktayız.

Son dönemde rastladığımız  güncel  problemlerden biri;”Özel Güvenlik Kimlik Kartı İptali ve Özel Güvenlik Kimlik Kartının Yenilenmemesi”dir. Ancak, kimlik kartının iptal edilmesi ve yenilenmemesi işverene tazminatsız olarak iş akdini sona erdirme hakkı vermemektedir. Böyle bir iş akdi feshi, feshin  son çare olması ilkesine aykırıdır. Burada güvenlik görevlisi, özel güvenlik kimlik kartı gerektirmeyen başka bir alanda çalıştırılabilir. Bu mümkün olmuyorsa bu defa tazminatlarını ödeyerek geçerli nedenle iş akdini en fazla feshedebilir. Dolaysıyla özel güvenlik kimlik kartının iptal edilmesi burada haklı nedenle fesih hakkı sayılamaz. Bu anlamda aldığımız emsal kararlar ile Özel Güvenlik Görevlisi arkadaşlarımızın mağduriyeti giderilmektedir.

Diğer bir önemli husus ise İş Kazası Ve Meslek Hastalıkları ile ilgilidir. Özel Güvenlik Görevlilerinin yakalandığı meslek hastalığı sebebi ile belirli koşullar altında sağlık sebebi ile  iş akdinin feshi ile tazminatını alarak işten ayrılabilmektedir. İş Kazası; Özel Güvenlik Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle, Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,  meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olaydır. Örneğin; Özel Güvenlik görevlisinin iş yerinde üçüncü şahıs tarafından uğradığı saldırı da iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir.

İş yerinde İş Kanuna aykırı uygulamalar ile ilgili olarak her türlü şikayetiniz için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi (170),BİMER, Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

AVUKAT AYŞE GİZEM TAN

tan_hukuk@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet     0000-00-00 Malesef 8 yıllık çalıştığım kurumdan tazminatsız ve işsizlik parası almadan çıkarıldım. Emsal kararınız varmıdır. Varsa görebilirmiyiz.
samet     2017-06-23 Hakkımızda yargılama devam ettiği için güvenlik kimlği yenilerken sorun oldu ve güvenlik kimliği yenilenmedi.Bu sorun nedeniyle 10 yıllık çalıştığım işimden olmak üzereyim.Bu durum nasıl düzeltilebilir ? Konu ile alakasız belki ama yanıtlarsanız memnun olurum..
Security TÜRK     2017-06-07 Bu yazınız için emsal karar varmıdır? Beni kimlik sürem doldu diye 3 yıllık işimden tazminatsız attılar. Kesin mi konusuyorsunuz? Delil/örnek var mı?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı