ÖZEL RÖPORTAJ

ÖZEL RÖPORTAJ
Editörümüz Ömer ÇAĞIRICI'nın Özel Güvenlik Görevlileriyle yaptığı ve Özel Güvenlik Mesleğinde yaşanan sıkıntıların ve beklentilerin ele alındığı röportajımız. 22.02.2013 18:05
Editör:Merhaba ,öncelikle sizi tanımak isteriz bize kısaca kendinizden bahsedermisiniz?
 
23/02/1969 Sakarya doğumluyum,  evli ve iki çocuk babasıyım.

Editör: Bize Özel Güvenlik Mesleğini tanımlarmısınız?
Bence Özel Güvenlik sadece güvenlik olarak değerlendirilmemeli   Özelgüvenlik dediğin zaman gözlem, gözetleme ve koruma kelimelerinin bütünüdür.
Güvenlik dediğinde koruma ile ilgili görev yaptığı yerde her şeyi gören bilen ve yönlendiren insan olmalı insanlar ile ilişkileri son derece yüksek olmalı insan odaklı bir iş yaptığını hiçbir zaman görev yapan arkadaşlarımız unutmamalı.

Editör:Mesleğinizi seviyormusunuz? Sizce Özel güvenlik mesleği hak ettiği yerdemi?
Mesleğimi çok seviyorum mesleğimiz hak ettiği yerde değil, sebepleri bizim işimizi bilmeyen insanların bizim işimiz ile ilgili ahkam kesmeleri ve son zamanlarda bu mesleğin popüler olması kursu bitiren her insanın bu işi yapması standart konulmaması, güvenlik görevlileri içinde bir standart oluşturmaya tanımamaktadır, kursu bitiren her güvenlik görevlisinin önce bir staj devresinden geçmesi ve hak edenin bu mesleğe devamının sağlanması en büyük hayalimdir. Bu bizim meslek üzerindeki baskıları azaltacaktır inancındayım.
 
Editör:Kaç senedir bu mesleği yapıyorsunuz?
Ben 11 yıldır bu mesleğin içindeyim ben bu mesleğe şanslı başlayanlardanım çünkü Türkiye için önemli olan iki büyük kurumda çalıştım biri şuan kapatılmış olan SSK Sosyal Sigortalar Kurumu diğeri halen çalışmakta olduğum Sakarya Üniversitesidir.

Editör:Şimdi bir meslek seçme şansınız olsa görüşünüz değişirmi?
Bu soru biraz falcılık gibi olmuş,  bir meslek seçmek gibi bir şey olabilmesi için öncelikle benim seçeceğim meslek ile ilgili eğitim almam gerekir bu yüzden eğitimini aldığım Özel Güvenlik mesleğini seviyorum ve bu yüzden bu mesleği seçerim.

Editör:Aldığınız ücret bu meslek için sizce yeterlimi?
Ücret görecelidir ,ihtiyaç ve yaşam tarzına göre değişkenlik gösterir, ücret istemekten önce bizim kendi yeterliliğimizi sınamak, aldığımız parayı  hak etmeye çalışmamız bizi ve sevdiklerimizi mutlu edecektir kanaatindeyim.
Ücret boyutunda taban ücret olarak sabit ücret olması gerekir sektörümüzde ücret maalesef çok değişkenlik gösteriyor.

Editör:Mesleğinizle ilgili unutamadığınız güzel anılarınız ve zor anlar yaşadığınız oldumu?
Anlatırken güldüğümüz eğlendiğimiz fakat yaşarken zorlandığımız anılar bütünüdür,anılar bu mesleği yapıpta anlatacak şeyi olmayan hiçbir arkadaşım olamaz.
Bir gün SSK Acilde çalışıyorum bir araba geldi  art artda korna basıyor, ben hemen aracın yanına gidip bey efendi ne yapıyorsunuz burası hastane böyle korna çalınmaz  dediğimde, adam bana dönüp ya tamam da arkadaşın çıktığı yere sokabilir miyim dedi, ben şaşkınlığımı üzerimden atar atmaz bey efendi beni karıştırmayın nereye sokarsanız sokun dedim bu benim yaşadığım en komik olaylardan bir tanesidir, kötüleri anlatmaya zaten gerek yok, her gün yaşıyoruz.

Editör:Yarın kalktığınızda bu meslek için şaşırabilirmisiniz?
Hayır hiç şaşırmam bir günde hiç bir şey değişmez.

Editör:Meslekle ilgili belli bir birikiminiz var buradan Özel Güvenlik görevlilerine ne gibi çağrıda bulunursunuz?
Tüm Özel Güvenlik görevlileri çalıştıkları kurumlar da ,kuruluşlar da işlerine gereken özeni gösterip işlerine kendi işi gibi sahip çıkmaları gerekir.

Editör: Bize bir Özel Güvenlik görevlisi nasıl olur, bir profil anlatırmısınız?
Öncelikle kılık kıyafeti, saçı sakalı, düzgün olmalı giydiği elbiseyi ve temsilettiği kurumu,kuruluşu taşıyabilmeli davranış ve konuşması ile diğer kurum çalışanlarından farklı olmalı, insanlar ile ilişkileri en üst düzeyde olmalı sadık güvenilir ve emin olmalı.

Editör:Toplumun ve çalıştığınız kurumda sizlere bakış açısı nasıldır?
Toplumun bakış açısı bu işi, hiç bir işi beceremeyen yada işi olmayan insanların yaptığı , kurumun bakış açısı gereksiz para verilen hiçbir işe yaramayan topluluk, bunun sebebi standart olmayışı
 
EditörSizce 5188 Sayılı kanun yeterli mi? Eksik olduğunu düşünüyormusunuz?
5188 Sayılı kanunun yeterli olup olmadığından önce bu kanunun tamamını bilen kaç güvenlik görevlisin olup olmadığı araştırılmalı,eksik verilen eğitim ve uygulamadandır bu çok tartışılacak konudur.
 
Editör:Güvenlik okullarında kurslarda verilen eğitimler yeterli mi?
Tamamen aldatmaca sadece adı kurs ,kurs sahipleri buna kırılacaklar belki ama gerçek budur hiç kursa gitmeden bir adamaelbiseyi giydir, çalışılan bir kuruma arkadaşlarının yanına bir iki günde çakal olur, kurs ve kursta yapılan dersler ve süreleri teoriye katılmadığından ve başlarda dediğim gibi staj olayı olmadığı sürece kurslar sadece bu işi yapmak için geçirilmesi gereken süreçten öteye gidemez.

Editör:Eğitim şart diyoruz,son olarak ne söylemek isterseniz?
Evet kesinlikle eğitim şart.

Editör: Son olarak değerli vaktinizi OGGHABER.NET  ve Özel Güvenlik görevlilerine ayırdığınız için, teşekkür ederiz, yaptığımız röportaj ve samimi sohbetin faydalı olduğunu düşünüyoruz, umarız tekrar bir daha ki sefere
http://ogghaber.web.tv/siz değerli Özel Güvenlik görevlileriyle görüntülü röportaj yaparız.
  
Röportaj: Ömer ÇAĞIRICI

Etiketler: ogghaber -ömer çağırıcı -emir keten
Kaynak: özel güvenlik haber

Diğer haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

yaw kardeşim ücretin görecelisi nedir Allahın seversen o nasıl röportaj vermişsin öyle.Adam gibi düzgün net cevaplar verseydin ya !27.02.2013 17:31
Bu arkadaş galiba kendini genel kurmay sanıyor bence konuşmalarına biraz dikkat etmeli, sonuçta özel güvenlik çalışıyor25.02.2013 01:17
her soruda kaçamak cevap verip yeni belge alan arkadaşlarıma yüklenmiş. Hiç olmamış.24.02.2013 18:59

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5701

Editörün Seçtikleri