Taşeron işçiler

Taşeron işçiler
Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`ten sözleşmeli kadro istiyor. Belediye sözleymelilerin kadroya geçirileceğini belirten taşeron işçiler, sözleşmeli personel ile farklarının bulunmadığını, çalıştıkları şirketlerde iş garantilerinin olmadığını söylüyor! 28.05.2013 12:57
Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu. 

Sayın Faruk Çelik`in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak. 

1. Kapsam netleşiyor 

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor. 

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son 

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor. 

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak 

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak. 

4. Kıdem tazminatı korunacak 

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek. 

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak 

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor. 

6. Ücretten kaçış yok 

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak. 

7. Ücretler eşit olacak 

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak. 

8. İhaleler en az üç yıllık olacak 

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.Taşeron işçilere kadro için yapılacak düzenleme talepleri ayyuka çıkmış iken hükümet şimdilik bu haykırışları görmezden geliyor. Taşeron işçilerden gelen binlerce yoruma bakıldığında taleplerinin ne kadar haklı olduğu gün gibi ortada iken, taşeron işçilerin kadro taleplerini ve seslerini duyurmaya devam edeceğiz. 

Taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimiz ise yorumları ile seslerini bu sayfalardan duyurmaya devam edecek. 

Kamuda çalışan ve sorunları bir türlü bitmeyen binlerce taşeron işçi seslerini duyurmak ve sürekli `müjdecilik` haberleriyle kandırılmak istemiyor. Seslerini duyrmak isteyen taşeron işçiler, Giresun’dan sonra 2. mitinglerini Sivas’ta gerçekleştirdi. 

Miting ilk olarak mehter takımının konseri ile başladı. Taşeron işçi Bahattin Yaşar, bestelediği `Kadromuzu İstiyoruz` isimli şarkısıyla büyük alkış aldı. 

Mitinge Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Kürşad Ergün, Kamu-Sen İl Temsilcisi Muzaffer Karadağ, Türk-iş İl Temsilcili Zeki Ekici, Sağlık-Sen İl Başkanı Efe Zileli ile KESK Şubeler Platformu adına Elif Karadeniz de katılarak destek verdi.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (4)

evet arkadaşlar bende güv görv aynen dediklerinize katılıyorum bu hükümetten birşey beklemek cok yanlış ve yapmayacaklarına inanıyorum ALLAH yardımcımız olsun. 29.05.2013 19:04
bende kamuda taşeron olarak çalışıyorum arkadaşlara katılıyorum hükümetin söylentilerine inanmayın sakın bunlar gündem değiştirmek için biz köle özel güvenliğiz köle izavrayız bu iş böyle gider29.05.2013 02:20
5 ay önce başbakan çıktı ögg lere hak ve maaşlara yüzde 40 ile 60 arasında zamyapılacak dedi 3 ay önce çıktılar ögg lerin maaşları asgari ücretin birbuçuk katı olacak dedi 10 gün önce çıktılar ögg leri bazı yerlerden çekip polise verecez dedi ve 29 000 bin güvenlik memuru alacaz kadrolu dedi yaaaa gelde bunlara inan gelde bunlara bidaha oy verrr allaha havale ediyorum ve attık bu hükümetten bir şey beklemiyorum kamuda 7 yıldır ögg olarak çalışıyorum zeytin yemeye devam ederim 7 yıldır kurban kesmiyorum yine kesemem çocuklarımla oturup komşuların et getirmesini beklemeye devam seçimlerde gelir nasılsa28.05.2013 21:29
ne yaparsak yapalım bu hükümet taşörenlere peynir zeytin parasından fazla para vermez ben 7 yıldır kamuda ögg olarak çalışıyorum yasa çıkacak haklar verilecek maaşlar artacak yalan dolan hilkaye oyalamadan başka bir şey değil oy tuzağı sakın aldanmayın 28.05.2013 21:20

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1554

Editörün Seçtikleri