Taşeron işçi kadro sorunları ne zaman çözülecek? Gözler Bakan Faruk Çelik`te

Taşeron işçi kadro sorunları ne zaman çözülecek? Gözler Bakan Faruk Çelik`te
Ülkemizde 1 milyonu aşkın taşeron işçilerin sorunları ne zaman çözülecek? Yıllardır özellikle kıdem tazminatı hak kaybından ötürü mağduriyet çeken taşeron işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`i an be an takipteler.18.10.2013 22:48

Yaklaşım 1 miyonu aşan taşeron işçilerin en büyük hak kayıplarından biri kıdem tazminatı mevzusu. Kıdem tazminatı taşeron işçiler için önemli, zira taşeron işverenlerle işçiler 3 yıllık bir sözleşme imzalıyorlar, ancak işverenler her yıl o söleşmeyi yenilediği için, sanki işe yeni başlayan bir işçi gibi oluyor. Bu durumda kovulduğunda da hiç bir tazminat alamıyor işçiler. Bu soruna bir dur demek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bir düzenleme getiriyor. Devlet güvencesi altına alınacak olan kıdem tazminatı, Bireysel Kıdem Tazminatı Fonu denilen bir hesaba yatırılacak ve devlet güvencesinde olacak. Peki, taşeron işçilerin tüm bu sorunları ne zaman çözülecek? Bugün 18 Ekim 2013, Kurban bayramının 4. ve son günü, taşeron işçiler müjdeli haberi bekliyor.


ÇSGB yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`ten son taşeron işçi açıklaması gelmişti. Kurban bayramında da evlerinde bayram sıcaklığı yaşayan taşeron işçiler, Bakan Faruk Çelik`in son açıklamalarını merak ediyor. Bayram öncesine taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve kadro sıkıntılarını gündeme getiren Faruk Çelik`in son taşeron işçi açıklaması video izle.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (ÇSGB) Faruk Çelik, taşeron işçilerle ilgili yıllardır düzenleme yapılacağının sözünü veriyor. Bu sözün tutulma zamanı geldi. Taşeron işçilerin özellikle kıdem tazminatı ve kadro sıkıntıları, aynı zamanda ek mesai ücret konuları yıllardır ülke gündeminin üst sıralarında yerini alıyordu. Bakan Faruk Çelik`in açıklamalarına bakılırsa, Kurban bayramı sonrasında taşeron işçilerin sıkıntılarında bir azalma söz konusu olabilir. Taşeron işçilerin kıdem tazminatı ve kadro sorunlarına eğilen Bakan Çelik, Ekim ayı sonunda taşeron işçilerle ilgili hazırladığı taslağı Başbakan Erdoğan`a sunacakmış. Bakalım taşeron işçilerle ilgili neler olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`ten Ekim ayının başından itibaren çok güzel haberler geldi. Ekim ayı başında verdiği taşeron işçi mjdesini Ekim ayı sonunda Başbakan Erdoğan`a sunacak olan Çelik, taşeron işçilerin kıdem tazminatı, kadro sorunları ve maaşlarına yönelik sıkıntıları çözmeyi hedefliyor. İşte Çelik`in taşeron işçi açıklamasının videosu Spothaber.com`da.

Ekim ayı taşeron işçilerin ayı oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikten Ekim ayı başında gelen taşeron işçi açıklamasıyla sevinen taşeron işçiler, şimdi de bu müjdenin hayat geçmesini bekliyor. Ekim ayı sonunda Başbakan Erdoğan`a sunulacak olan yeni taşeron işçi açıklamasında Bakan Faruk Çelik, kendisinin bu sorunları çözeceğinden çok emin bir şekilde konuşuyor. Siz taşeron işçiler ve aileleri, o konuşma video izle denilen yere tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bayram sonrasında taşeron işçilerin sıkıntılar gidecek mi? Acaba Ekim ayı sonunda Başbakan Erdoğan`a nasıl bir taşeron işçi düzenlemesi sunulacak? Henüz bu gibi ayrıntılar pek de belli değil, ancak Bakan Faruk Çelik hem taşeronların hem de taşeron işçilerin aynı masaya oturmasını bekliyor.

Bugünlerde taşeron işçiler büyük bir merak içerisinde. Acaba Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`in Ekim ayı sonunda Başbakan Erdoğan`a sunacağı tasarıda ne gibi sıkıntılar aşılacak? Kıdem tazminatı ve kadro sorunlarına alternatifler neler? Bunların cevabı henüz netleşmese de, Bakan Çelik taşeron işçiler ve işverenlerin uzlaşmasına dikkat çekiyor.

Taşeron işçiler ve çalışma hayatının uzmanları, bu konunun daha önce de çözülmeye çalışıldığını, ancak hem taşeronların hem de işçilerin aynı masaya oturarak uzlaşmaya varmadıkları için daha önce yapılan çalışmaların bir sonuç vermediğine dikkat çekiyor.

Yapılacak olan yeni düzenlemede de, yeni tasarıyı tamamen işçiler ve işverenlerin ortak kararları oluşturacak. Bu konunun yakın bir zamanda netleşmesi ve bir an önce uzlaşı toplantılarının düzenlenmesi gerekiyor. Yapılacak olan düzenlemenin gerçekten de taşeron işçilerin sorunlarını çözebilmesi için taşeron işçilerin de konuya hakim olması ve el atması şart. Zaten Bakan Faruk Çelik de bu gerçeğe sürekli dikkat çekiyor. Taşeron işçiler kıdem tazminatı ve kadron sorunları gün be gün Spothaber.com`da.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`ten taşeron işçi ve kadro sorunlarına yepyeni bir açıklama dün gelmişti. Bakan Faruk Çelik, taşeron işçiler ve işverenlerin aynı masaya oturarak uzlaşmasının şart ve mümkün olduğunu söyledi. İşte en yeni taşeron işçi haberleri Spothaber.com`da.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik`ten bugün yepyeni bir açıklama geldi. Özellikle taşeron işçilerin kıdem tazminatı sorunu üzerine odaklanan Bakan Faruk Çelik`ten gelen bu yeni açıklama uzlaşmacı bir tavır sergiliyor. Her iki tarafın, yani hem işçilerin hem de işverenlerin aynı masaya oturmasının şart olduğunu dile getiren Bakan Çelik, bunun hem şart hem de mümkün olduğunu dile getirdi.

Bugünlerde Bakan Faruk Çelik, taşeron işçi sorunlarına el atıyor. Özellikle özel şirketlerde çalışanların ve taşeron işçilerin sorunu olan kıdem tazminatı mevzısında ise bugün net bir açıklama geldi. Bakan Faruk Çelik, "Tarafların uzlaşması mümkün ve şart" dedi.

Ayrıca Bakan Çelik şunları da söyledi: “İş­ve­ren sen­di­ka­la­rı­nın ni­ye fo­nu is­te­me­di­ği ga­yet açık. Bu ge­rek­çey­le fo­na kar­şı çık­ma­la­rı ken­di açı­la­rın­dan nor­mal gö­rü­ne­bi­lir. An­cak iş­çi sen­di­ka­la­rı ne­den fo­nu is­te­mez an­la­ya­mı­yo­ru­m”

Taşerın işçiler mevzusunu ise rakamlarla ayrıntılandıran Bakan Faruk Çelik, işçilerin hazırlanan tasarıyı onaylamasının kendilerinin faydasına olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “İş­ve­ren­ler mev­cut kı­dem taz­mi­na­tı sis­te­min­de iş­çi­ye öden­me­si ge­re­ken kı­dem taz­mi­na­tı­nın sa­de­ce yüz­de 20’si­ni ödü­yor. Ge­ri ka­lan yüz­de 80’lik kı­sım iş­çi­nin ken­di is­te­ğiy­le iş­ten ay­rıl­ma­sı, is­ti­fa­sı ya da çe­şit­li gir­di-çık­tı yön­tem­le­riy­le iş­çi­ye öden­mi­yor, iş­ve­re­nin ce­bin­de ka­lı­yor. İş­ve­ren ha­zır yüz­de 20’si­ni öde­di­ği bir sis­tem za­ten var­ken yüz­de 100’ü­nü öde­ye­ce­ği ye­ni bir kı­dem fo­nu­na kar­şı çı­kı­yor. Biz bu­na rağ­men iş­ve­re­ni fo­na ik­na ede­bi­li­yor­ken iş­çi­nin kar­şı ta­vır gös­ter­me­si­ni an­la­ya­mı­yo­ruz.”


Etiketler: Özel Güvenlik - Asgari Ücret - Geçim Sıkıntısı - Taşeron

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (3)

14 yıldır iktidar bir parti çözmüyorsa bu sorunu art niyet aranır. çalıştığım iş yerinde 6 sene oldu yapılan iş teknik fakat adamlar kendi eşinin dostunun kadrosunu 6 günlük personellere kadro verildi burası TÜRKSAT A.Ş. devletin nadide kurumları yazıklar olsun bunu yapan özkan dalbay diye birisi.22.10.2014 17:27
tabuşören işcilerinin hakkını vermiyorlar 4aydır calışıyorum elime gecen para 88521.12.2013 14:17
haksızlığa susan dilsiz şeytandır ,Yıllarır ulkem emekçilerinin kanını emerek ,emeğini sömürerek zengin olanlar....... diğer tarafta ,,hıçbir güvencesi olmadan kıt kanaat geçinme çabası içinde köle misali çalıştırılan ,kah güvenlik görevlisi kah temizlik kah madenci vs vs, gelecekleri sermaye sahiplerinin iki dudağı arasında, onuru şerefi kırılarak , yaşam mücadelesi verirken ,sıyasetçiler hala yok kıdem yok yıllık izinler,düzenleme olacak denip, temmuz ayı yok ekim şimdide kasım deniyor. ARTIK YETER ,ALLAH aşkına sızlerin allah korkusu yokmu hani adalet hani insanlık onuru, birakın artık eyyamcılığı eyyyy çalışma bakanı sn faruk bey ve sıyasıler ,sizlerde vicdan varsa insanlık onuru varsa daha önemlisi ALLAH a inancınız varsa ,kaldırın artık şu zülüm sıstemini, taşeronu kaldırın en azından ust işverenle sözleşme hakkı getirin ,şirketlerin sömürüsünü bitirin birileri zengin olurken ,gerçek çalışanlar sefalet çekmesin ,hak kaybı yaşamasınlar ,,Burdan tüm ülkem çalışanlartına haykırıyorum ; bakın taşeronlar ezildi birilerinin rantı için peşkeş çekildi çekiliyorlar bakın sırada memurlar daha ne kadar susacaksınız dernekler sendikalar artuk yetr deyıp haklı mücadelemizi kamuoyuna duyuralım mitingler yapılsın basında sesimiz çıksın , onlar değil ,binler haykırsın, yeter artık 20.10.2013 13:00

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2525

Editörün Seçtikleri