Güler: 10 Bin Koruma Güvenlik Memuru Alınacak

Güler:  10 Bin Koruma Güvenlik Memuru Alınacak
Güler: Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak, İçişleri Bakanı Muammer GÜLER: yaptığı açıklamada maalesef Üniversitelerde çalışan Özel Güvenliklerin akıbetinin ne olduğu gene muallakta kaldı21.05.2013 22:44
Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memur alım şartları, üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı`nda, `Koruma Memuru` adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Güler: Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak! Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memur alım şartları, üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı`nda, `Koruma Memuru` adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa`nın, ``üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır`` içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, ``Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da  bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin  polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı`` dedi.

Başbakan Erdoğan`ın, Bakanlar Kurulu`nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ``Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek,  yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız`` diye konuştu.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru  adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
``Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor,  hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak.``

10 bin koruma memuru

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye`de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ``29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru`` dedi.

``Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?`` sorusuna Güler, ``Yeni alacağız`` yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

``Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?`` sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ``10  bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?`` sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ``Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek`` dedi.
Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ``Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var`` diye konuştu.

Özel güvenlik personelinin sayısı 262 bine ulaştı

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan özel güvenlik sektöründe çalışanların sayısı 262 bini geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın üniversite ve stadyumlardan özel güvenliğin çekileceği, İçişleri Bakanı Muammer Güler`in 10 bin özel güvenlikçinin kamuya alınacağına ilişkin açıklamaları ardından gözler özel güvenlik sektörüne çevrildi.

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun`un yürürlüğe girdiği 2004 yılından itibaren bin 506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.

Valiliklerin verdiği 66 bin özel güvenlik iznine istinaden açılan 470 bin 982 özel güvenlik görevlisi kadrosunda, şu anda 262 bin 766 kişi görev yapıyor.

Özel güvenlik firmalarının denetlenmesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün görevleri arasında. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayamayan şirketlerden 225`inin ve eğitim hizmeti veren kurumlardan 159`unun faaliyet izin belgesi iptal edildi. Özel güvenlikçi olarak çalışanlardan 204 bin 673 kişi yenileme sınavına alındı.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (38)

sayın bakan bizler magdur etmeye hakkınız yok yaş sınırı 35 olmalıdır.29.05.2014 13:50
ya tamamda fiziki şartta boy neden 1.68 el insaf ya polislikte bile 1.62 yakında 1.60 yaparlar e peki bunda neden yüksek bari 1.66 olsaydı yaş sınırı o kadar yüksekken bayanlara boyu neden bu kadar zorluyor anlamıyorum ki...19.05.2014 13:31
inşallah hayırlısı yaş sınırı cok güzel 28miş09.05.2014 20:09
sayın eskı bakanım ben hüseyin daha once yas sınırını 26 yapmıstınız sımdı 28 olmus çok sevındım ALLAH razı olsun şimdi açıklanmasını beklıyorum... 05.01.2014 12:06
İY BİRŞEY......18.12.2013 14:19
sayın bakanım bu güvenlik memurları alımı ile ilgili detaylı açıklama ne zaman yapılacak.08.11.2013 16:16
Yorumunuz: Arkadaslar Bos Oturmakla Birşey Yapamayız, Çabalayın Bimer`e Mesaj Atın Ne Kadar Çok Kişi Mesaj Atarsa O kadar Çok Ciddiye Alınır.. Size Örnek Bir Mesaj Sayın Başkanım, Koruma Memuru Alımı İle İlgili Açıklamalarda Yaş Sınırının Yirmi Sekiz (28) Olduğu Açıklandıktan Sonra Şahsım Ve Beim Durumumda Olan Başka Çağresi Olmayıp Bütün Yoğunluğunu Bu İş Üzerine veren,Bedenen Ve Psikolojikmen Kendini Hazırlayan Ve Hazırlamış Olan Bireylerin Mağdur Olmaması İçin Yaş Sınırının Yirmi Sekiz (28) Olmasının Daha Geniş Kapsamlı Ve Daha Kaliteli Seçim Aşaması Yaratacağı Kanaatindeyim, Yirmi Beş (25) Ve Altı Sınırlamasının Haksızlık Doğurabileceği Düşüncesindeyim,Görüşlerimin Tarafınıza İletilmesini Saygılarımla Rica Ediyorum....04.11.2013 16:30
HAKKIMIZDA HAYIRLISI..08.10.2013 21:03
Arkadaslar fazla heveslenmeyin bunlarin yapacagi bir sey yok.yine ensesi kalin bir kac kisinin yakinlarini istihdam etmek icin yapilan bir oyun.Özel güvenlige yillarini vermis bu kadar insan varken yaptiklari ise bakin.Senin 40 yas ve üstü onbinlerce üniversite mezunun var acikta geziyor.Yillardir özel güvenlik statüsünde calisan ve ev gecindiren vatandasin var sen bunlari düsünmeden Lise mezunu ve 28 yas siniri var de. Oh ne ala memleket.Yine kimlerin agzina bal calmaya niyetlisiniz?Unutmayin sizi buraya getiren bu halk haddinizi bildirip sizi alasagi etmesinide bilir . Ben Besyo mezunuyum ve 37 yasindayim ögretmen olman icin kpss diye bir sinavdir tutturmussunuz.Kpss sinavinda bize dayattiginiz sorulari sayin ic isleri bakanimiz yada sayin basbakanimiz cözsün bakalim 70 alabileceklermi.Kendiniz beceremediginiz bir isi halkiniza diretmeyi iyi beceriyorsunuz.Yaziklar olsun bu dünyada olurmu bilmem ama adaleti mahzada bunlarin hesabini vereceksiniz .01.10.2013 12:19
bu nasıl ülkeya okuyorsun yaş sınırı hiçmi ALLAH tan korkmuyorsunuz.17.09.2013 16:18
allah rızası için bir açıklama yapın ya bu sene alım yoksa askere gideyim bütün işlerimi durdurdum lütfennnn.....11.09.2013 11:31
yaş sınırı 35 olmalı bukadar insanı mağdur etmeyin lütfen :(((( sadece burdan okunup okunmayacağı bile belli olmayan bikaç cümle yazabiliyoruz halk olmak ne zor bu ülkede:(02.07.2013 14:02
eh insaf ne diyeyim bizi alacak değil ya27.06.2013 15:03
arkadaşlar bende bu işin icindeyim uzun lafın kısası devlet cok zor bu düzenlenme onaylanmaz ve 40 yaşını aşıncada dönüp kimse yüzümüze bakmaz unutmayın k.g arkadaşlar04.06.2013 01:55
yaş sınırını 30 olması İSTİYORUZ.30 yaşın da olanlar fiziki durumlarımı uygun olmuyor. 27.05.2013 12:43
yaşım 40 yaklaşık 8 senediir bu meslekteyim ve 3 çocuğum var bir önceki seçimde haklarımızda iyileştirme olacağı söylendi fakat sonraki seçim geldi bu seferde yeni bir durum ortaya çıktı soruyorum değerli devlet büyüklerine ben bu yaşatan sonra ne yaparı....... 25.05.2013 16:36
ben 8 senedir bu işi yapıyorum bizler iyleştirme beklerken devlet 10000 kişiyi işe alacak adalet bunun neresinde kardeşim yaşım 36 oldu bende üniversite mezunuyum,bu hangi adalet kavramına girer soruyorum değerli arkadaşlar.23.05.2013 15:18
yaş şartının 28 olması demek tecrübeli almamak demek.Kaç yıldır bu işi yapanların hakkını yemek demek.Bence en az 35 olmalı.İnşallah düzeltilir.23.05.2013 11:07
hayırlısı bakanımız düşünmüştür 23.05.2013 02:53
peki sorarım size benim sertifikayı aldığım 8 sene oldu 7 yıldır kamuda ögg olarak çalışıyorum PEKİ SERTİFİKAYI VERİRKEN NİYE YAŞ SINIRI YOKTU 18 YAŞINDAKİNEDE VERDİNİZ 40 YAŞINDAKİNEDE HAAAA TABİ NE KADAR ÇOK SATARSAK OKADAR RANT VAR DEMİ ŞİMDİDE KORUMA MEMURU ÇIKARTINIZ Kİ MİLLET HUCUM ETSİN SERTİFİKAYA GELSİN HARÇLAR PARALAR YETER ARTIK İNSANLRIN AKLIYLA GURURUYLA UĞRAŞMAYIN YUKARDA ALLAH VAR BİZİM HAKLARIMIZI VERİN BIRAKIN BOŞ LAFLARI23.05.2013 00:34
kimse aglanıp sızlanmasın verdik oyları şimdide yok böyle yok şöyle ditorsunuz 22.05.2013 19:50
ben üniversitede görev yapıyorum hangi akla dayanarak böyle l karar alıyorlar anlamış değilim evliyim ve çocugum var mevcut çalışanın akıbeti ne olucak bununla ilgili bir demeç yok benim aklıma 2 şey geliyor yeni mezun cemaatcilere kadro açma ya da dağdan inenlere verilen vaat22.05.2013 19:04
allahtan korkun bunça insanın mağdur etmeğin22.05.2013 18:08
sayın bakan ım biz şuan özel güvenlik grevlisi olarak yüksek okulda görev yapmaktayım yasım 33 2 cocuk babasıyım 5 yıldır gorev yapmaktayım son dinlediğimiz haberlerde güvenlik işinin kaldırılacagını duydum bu haberler gercekleşirse sadece ben değil benim gibi kaç milyon kişi benimle aynı vasıfları taşımakta bu duydugumuz haber gercekleşirse gercekten magdur olacağımızı bilmenizi isteriz halbuki biz sayın başbakanımıza ve bakanlarımıza inancımız guvencimiz sonsuzdur sizler bizleri magdur etmeyeceginize tüm kalbimizle inanıyoruz saygılarımla 22.05.2013 15:40
özel güvenliğin sıkıntılı olduğu yer varsa orasıda hastanelerdir.Birgün doktor birgün sağlıkçı hemşire tekme tokat dövülüyor.üstelik hastanelerde güvenliğin yanında çok güvendiğin polisde var ona rağmen bunlar oluyor.polisin durumunuda kabul etmelisinsayın içişleri bakanım.22.05.2013 12:55
evet arkadaşlar yaş şartı kesinlikle 28 olmamalı..........22.05.2013 12:50
sayın Muammer GÜLER 10000 koruma memuru alacağız diyorsunuz çok güzel şu an çalışmakta olan hatta ev bakmakta olan bunca insan ne olacak size soruyorum bir şey yaparken insanların zarar görmesi mi lazım 10000 tane memur alacağınıza şu an çalışmakta olan özel güvenlikleri eğitimden geçirebilirsiniz mübarek aylarda yapılacak iş mi bu???22.05.2013 12:06
bu devran böyle gitmeyecek sayın vekillerimiz....bizimde elimize düşersiniz inşallah....bizde bu vatanda yaşıyoruz...farkında değilsiniz amma seçimlerde görüşürüz...22.05.2013 11:43
sonunda özel güvenlik görevlileri için bişeyler yapıyorlar heralde dedim ama,ne yazıkki yine zorluklar,görmezden gelmeler,yaş sınırı koymalar,maaş konusunda sanki en düşük devlet memurunun ne maaş aldıklarını bilmiyorlarmış gibi davranıp,ögg lerine verilecek zamma 50 tl mi versek 100 tl mi versek diye düşünenlere yazıklar olsun....polislere yaş sınırı 32-33 de neden ögg lerine 28 yaş sınırı lütfen bu konuda biraz vicdanlı ve adaletli olun...bütün meslektaşlarıma saygılar..hakkımızda herşeyin hayırlısını ve yine en hakkettiğimizi Allah nasip eder inşallah.Bize Allahtan başka yardım edecek yoktur.Allah bizlere yapılan adaletsizliğide şüphesiz görüyor...Anlayanlara...22.05.2013 11:41
ben sadece çok komik buluyorum devlet güvenlik görevlilerini sınava tabi tutacak kimli verecek sertifika verecek ve sonra koruma memuru alıcam deyip güvenlik görevlilerini saf dışı bırakacak sen degilmisin devlet olarak yasayı çıkaran neden yasaları degiştripte bu milleti mağdur edecegine zaten silahlı ögg personeli en az lise mezunu bunları 6 ay egitip bu işlemi yapamazmı soruyorum size sayın bakanım ve yaş sınırıda en az 35 şe çekilmeli siz memur alınca kpss sınavından yaş sınırımı koyuyorsunuz şimdi yaş sınırı koydunuz peki 24 yaşından beri bu meslekle haşır neşir olanları ne yapacaksını adm yıllarını vermiş yaşı32.33.34 olmuş bunu ne yapacaksınız sistemden devlet bunu tespit edip tecrübeli personelden yararlanamazmı çok yazık yapmayın bu millete bunu madem bir şey yapacaksanız mantıklı yapında milletin duasını alın şuanki durumda bedduasını alıyorsunuz belirtmek isterim22.05.2013 11:34
bence de yaş sınırı 32 olmalı yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz22.05.2013 10:17
tüm ögg lerin hakkı yeniyor.şimdiye kadar karın tokluğuna çalışan evine ailesine bakmak için didinen tam da umutla zam haberi bekleyen insanlara bu darbeyi vururlarsa kendilerine geri dönüşümleri elbet bir gün olacaktır. adamlar kaç sene çalışmış emek vermiş yıllarını vermş şimdi sen diosun 28 yaş altı akıl mantık işi mi bu 28 yaş üstü ailesi dağılsın çocuklar perişan olsn kimin umrunda. onlar rahat uyurlarken kaç aile uykusuz tedirgin napcm düşüncesiyle kıvranıyor bu mu adalet 22.05.2013 10:11
böyle saçma birşey görmedim peki 2004 yılından itibaren bu sektördeyim ne olcak şimdi yaş 33 neden yasaların eksiklikleri vatandaştan çıkartılıyo bu kadar senesini ögg ye veren arkadşlar ne olcak yıllardır yasa yasa dedik şimdi çıkana bak yok böle bir şey 22.05.2013 09:20
kpss ye başvuruda yaş sınırı 35 diyorlar ama alım yaparken 28 saçma koruma memuru alacaklarına özel güvenlik yasasını değiştirin düzeltin ben özel güvenlik ve koruma bölmümü mezunuyum 32 yaşındayım boşunamı okuduk yani22.05.2013 09:15
devlet memurluk sınavın daki yaş sınırı 35 ise burdada 35 olmalı derim ben evet devlet dairesinde ama özel şirketlerde şalışan özel ğüvenlik ler ne olacaklar ohalde burda devlet kadrosundaki ğüvenlik memuru 18 veya 22 yaşından koruma memuru olursa 29 yaşından itiberen işten mi çıkarılacak. amaç ne. 22.05.2013 08:05
yaş sınırıı 28 olması çok saçmaa kpssyede koruma memurunun yaş sınırımı varda burda 28 koyuyorsunuz üniversitede yıllardır çalışan yaşı 28i geçen öggcilerin niye hakını yiyorsunuz ?22.05.2013 03:13
sayın içişleri bakanım bizler üniversitede güvenlik olarak görev yapmaktayız.üniversitelerden özel güvenliği çekeceğiz diyosunuz ve yerinede koruma memuru yeni alacağız diyorsunuz.ben 34 yaşındayım ve be burada çalışan arkadaşlarımın çoğu 30 yaş üzeri bu insanlar ne yapacak hepsinin çoluk çocuğu var bu yaştan sonra o insanları devlet bile kabül etmedikten sonra hangi özel kurum işe alacak ,yani bizler işten çıkartılacakmıyız 22.05.2013 01:21
sayın bakan özel güvenlik eğitim veren şirketleri zengin ettiniz.şimdide 6 aylık eğitimden bahsediyorsunuz.peki verilecek eğitimler ücetsizmi.21.05.2013 23:38

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 22078

Editörün Seçtikleri