Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alımı yapılacak! İşte ayrıntılar

Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alımı yapılacak! İşte ayrıntılar
Güler: Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alımı yapılacak. Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memuru alım şartları, bekçi alımı yapılacak mı? üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı`nda, `Koruma Memuru` adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.28.06.2013 12:03

Güler, Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak ! Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memuru alım şartları, bekçi alımı yapılacak mı? üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı`nda, `Koruma Memuru` adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa`nın, ``üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır`` içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, ``Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da  bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin  polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı`` dedi.

Başbakan Erdoğan`ın, Bakanlar Kurulu`nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ``Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek,  yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız`` diye konuştu.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru  adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
``Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor,  hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak.``

10 bin koruma memuru

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye`de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ``29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru`` dedi.

``Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?`` sorusuna Güler, ``Yeni alacağız`` yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

``Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?`` sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ``10  bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?`` sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ``Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek`` dedi.
Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ``Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var`` diye konuştu.

Özel güvenlik personelinin sayısı 262 bine ulaştı

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan özel güvenlik sektöründe çalışanların sayısı 262 bini geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın üniversite ve stadyumlardan özel güvenliğin çekileceği, İçişleri Bakanı Muammer Güler`in 10 bin özel güvenlikçinin kamuya alınacağına ilişkin açıklamaları ardından gözler özel güvenlik sektörüne çevrildi.

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun`un yürürlüğe girdiği 2004 yılından itibaren bin 506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.

Valiliklerin verdiği 66 bin özel güvenlik iznine istinaden açılan 470 bin 982 özel güvenlik görevlisi kadrosunda, şu anda 262 bin 766 kişi görev yapıyor.

Özel güvenlik firmalarının denetlenmesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün görevleri arasında. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayamayan şirketlerden 225`inin ve eğitim hizmeti veren kurumlardan 159`unun faaliyet izin belgesi iptal edildi. Özel güvenlikçi olarak çalışanlardan 204 bin 673 kişi yenileme sınavına alındı.


Emniyetin daha önce bekçi alımı yapılacak diye yayınladığı haberden henüz bir se seda çıkmadı. işte Emniyetin 18/03/2013 tarihinde yayımladığı haber:

En az ortaokul mezunu olacak  bir nevi polisimize yardımcı olacak ve 5 yıl sonrada kıdemli bekçi olarak görevini sürdüerecek hatta polis teşkilatına katılma haklarıda kazanacaktır.

Eskilerden hepimizde hatırladığı gibi hemen hemen her mahallede sokaklarda bir bekçi varken şuan günümüzde sadece alış veriş merkezlerinde veya bazı iş yerlerinde görmekteyiz nerdeyse bekçi mesleği ortadan kalkmaktaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü almış olduğu bu karar doğrultusunda bir çok işsiz vatandaşımızada gelir kapısı olacak ve kamu sektörüne büyük bir adım atmış olacak...

EGM bekçi teşkilatına alınacak olan bekçiler şu görev ve pozisyonlarda bulunacaktır.

Bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçlamücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 - bin 700 TL arasında maaş alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacaksınav ilepolis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

BEKÇİLERİN GÖREVLERİ

- Bir kimsenin can,mal, ırzına yapılansaldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. 

- Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

- Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak

 
Bekçi alım süreci ve şartları EGM`den gelecek bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşılacaktır, 

Kaynak:http://www.e-haberajansi.com/devlet-kadrosuna-10-bin-koruma-guvenlik-memuru-alimi-yapilacak-233389.html


Etiketler: Özel Güvenlik - Guvenlik Sirketleri - Guvenlik Kurslari - Özel Güvenlik Firmaları - Taşeron Son Haber - Özel Güvenlik İş İlanı - Haberler Taşeron - Özelguvenlik - Özel Güvenlik Haberleri - Özel Güvenlik Haber

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (17)

merhaba iyi akşamlar ben ,stanbul tuzladan nihat koruma memur alımı ve başvuruları ne zaman acaba bi bilgisi olan varmı09.09.2013 22:54
yaş sınırı 35 olmalı herkes bir ön sınava tabi olmalı.yeterlilik sınavı gibi.bu işi canı gönülden severek yapan insanlar varken.öte yandan özel güvenlik kartını kendisine bir özellik katmak için almış olanlarla bir tutulmamalı.01.07.2013 17:49
bu iktidar saçmalıyor 01.07.2013 11:47
öncelikle lise mezunu almaları cok saçma biz bu önlisansı babmısın hayrına mı okuduk. devlet buna bia an önce el atmalı çözüm getirmeli29.06.2013 16:29
yaş sınırı 30 yaşını aşmamalı bence gençlere de bizede bişeyler düşünsünlr bi güzellik yapsın devlet yetkilileri...29.06.2013 14:33
devlet bıran once bundan fazgecmelı 10 bın kişinin alınması hak etmış kazanmış çalışan 10 bın kışının içsiz kalması demek orda yetkılı olan ozel guvenlıklere egıtım verılmelı yetkılerı artırılmalı yas sınırı olmamalı oldu farzedelım 35-ile 40 yas arası olmalı..29.06.2013 13:45
yaş sınırlamasına karşıyım ben 10 yıldır özel güvenlik sektöründeyim yeni başlayanla aynı statüdeyim.. bizi kadroya alsınlar. bizde insanız hiç şekilde ileriyi göremeyen bir sektörde insanlar erkenden yıpranıyor ve erken emeklilik şansımızda yok bunlar kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır29.06.2013 13:23
kimbilir hangi devlet büyüklerinin yakınlarına iş istihdamı açılıyor ve buna yaş sınırı getiriliyor ben 28 yaşında özel güvenlik görevlisi olarak işe başladım şuan yaşım 38.. 10 yıldır bu mesleği aynı şirkette devam ettiriyorum siz kalkın hazır elinizde hamur varken ekmeği buğdayı öğütüp un haline getirip öyle ekmek yapmaya çalışın önce elinizdeki hamuru kullanın devlet bütçesinin nereye ne şekilde gittiği ortaya çıkıyor ilk önce tecrübeli elemenları alıp sigortasına ve siciline göre değerlendirip emekli edin sonra böyle bir düzenleme getirin bizim suçumuz erken doğmak mı yoksa ankarada dayımızın olmadığı mı siz evvela asgari ücretle bu mesleği yapan biz güvenlik görevlilerini tatmin edin mesleğe kıdem getirin özlük haklarımıza el atın bu meslekte tazminat alan arkadaşım yok denecek kadar azdır bunların çözümünü yapın sonra kalkıp böyle işlere yeltenin size oy veren eller kırılsın.... ufacık yaptığınız şeyleri medyada dağlar kadar büyütüp süslüyorsunuz 70 milyonu ilgilendiren açlık sınırı maaşını düzenlemiyorsunuz.. parti ismine bakınca adalet ve kalkınma partisi evet sizin adaletiniz buysa ben reddediyorum ALLAHın adaletine sığınıyor ve RABBIM den bulun diyorum.. 29.06.2013 02:09
devlet memur luğunda yaş sınırı kalkarken güvenlik sekteründe yaş aranması çok doğru bi şey herhalde yapılan değişiklik çözüm değil çözümsüzlüğü tetikler, 29.06.2013 00:21
eski haberleri toplamışsınız yeni bişey yokki...son durum ne ondan haber verin...28.06.2013 22:35
ben 2495 sayılı yasanın mağduruyum ykb bankasında sınav ve mülakatla ve 17 günlük hizmet içi eğitim alarak göreve başladım..4 yıl kadrolu olarak çalıştım. 2004 yılında hükümetin çıkarmış olduğu kölelik yasası ile ( 5188 ) işveren 952 kişiyi 2007 yılında taşerona devretti . şimdi başka bir taşeron firmada 6 yıldır çalışıyorum .. yaşım 34 ben 24 yasında bu işe başladım bilgi deneyim tecrübem de var ama nedense hep arkasında birileri olanlar hep önümüze geçtiler. Allah bildiği gibi yapsın. işleri güçleri ters gelsin. benim 10 yıllık kıdemim ne olacak 28 yaş sınırı koydunuz da. beni zaten 5188 sayılı yasa ile mağdur ettiniz. hakkımı hükümete helal etmiyorum....28.06.2013 22:31
bence yas sınırı olmamalı ,en azından 40 tan asagı olmalı ki adı ustunde bekcı yanı tecrube gerektırır.genc ınsanlar agrasif olur ve cok hata yaparlar..koruma olmak fızıkle olmaz .akıl ve sabırla olur.28.06.2013 21:56
ünv.ile lisede yaş şartı faklı olmalı asgari 35 28.06.2013 19:56
tutturdunuz 35 dıye ben 36 yaşına girdim 8 yıldır çalışıyorum ne olacak şimdi kredi borcum var 3 çocuk var kiradayım intiharmı edelim...28.06.2013 18:20
Ben 7 yıldır özel güvenlik işi yapıyorum tecrübem var. Neden tecrübeli almıyorsunuzda 28 yaş sınırı getiriyorsunuz.ben 33 yaşındayım ozaman beni emekli edin madem koruma memuru olamayız bizi çalıştırmayın en azından arkadan gelenlere iş yolu açmış alursunuz 28.06.2013 17:40
her halıyle saçmalık bıdefa koruma memuru alana kadar versene yetkıyı ozel guvenlıkge gerekırse egıtımınıde ona gore yaptır yas sınrıda saçmalık bence 35 felan yapılmalı...28.06.2013 15:59
yaş sınırlaması çok az 35 filan olmalı hakeden girmelii haksızlık var kpssde yaş sınırı nekadarda siz 28 yaş sınırı yapıyorsunuz adaletli olun eyy akplil..28.06.2013 15:44

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 7448

Editörün Seçtikleri