Advert

İş Yerinde Kavga Etmenin Hukuki Boyutu

İş Yerinde Kavga Ettim işveren beni işten çıkartırmı? Av.Suad YURDSEVEN'inin Kaleminde

İş Yerinde Kavga Etmenin Hukuki Boyutu

İşçiler arasında  yaşanan uyumsuzluk nedeniyle işyerinde,  bir takım huzursuzluklar meydana gelmektedir. İşverenin, işyerinde olan işçilerin güvenliğini sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır. İşçi, öncelikle kendisine karşı başka işçiden kaynaklanan  bir sataşma veya saldırı olması durumunda işçilerin,  olayı hemen işverene veya amirlerine  bildirme ödevi bulunmaktadır.  Bu ödevini yerine getirmeyen işçi, diğer işçinin sataşması veya saldırısı karşısında aynı şekilde kavgaya karışması halinde haklı nedenle İşçinin, her kavgaya karışması halinde işverene haklı nedenle fesih imkanı vermemektedir. İşveren, işçilerin birbirleri ile veya işçinin işyeri işverentarafından iş akdine son verilir. Bu durumda ise  işçi, feshe bağlı olarak kazanılan kıdem ve ihbar tazminatlarına ulaşma imkanı bulamamaktadır.

İşçinin, her kavgaya karışması halinde işverene haklı nedenle fesih imkanı vermemektedir. İşveren, işçilerin birbirleri ile veya işçinin işyeri dışındaki kişiler ile yaşanan kavga olayında olayı açıklığa kavuşturması gerekmektedir. İşçi, olaya sebebiyet verecek ağırlıkta bir davranış sergilememiş olabilir. Bu yüzden işveren,  kavgaya karışan işçilerin savunmasını almalı ve olayı gören tanıkların da ifadelerine  başvurarak olayı adaletli bir şekilde değerlendirmesi gereklidir.

İşçi, kavgaya karışmasına rağmen olayı başlatan kişi olmaması veya kavgaya sebep verecek davranışları sergilememesi durumunda işçi haklı nedenle işten çıkarılamayacaktır. İşçi,  kendisini koruma maksatlı olarak fiili hareketlerde de bulunabilir. İşçi, yapılan fiili taarruzdan dolayı  en az sıyrıklarla taarruzu defetmek istemesi gayet olağan bir durumdur. İşveren, bu duruma rağmen işçiyi işten çıkarması halinde işçi, 1 ay içinde haksız fesih nedeniyle işe iade davası açarak işine geri dönebilir . (İşe iade davası, işyerinde 30 işçi, işçide  6 ay kıdem ve belirsiz sürelisözleşme olması halinde açılabilir.)  İşe iade davasını tercih etmeyen işçi, kıdem ve ihbar tazminatlarını ve diğer işçilik alacaklarını almak için yetkili olan iş mahkemesinde alacak davası açarak haklarını alabilir. Olayın ispatı, tanık beyanları ve  kamera kayıtları gibi delillerden oluşacağından dava açacak işçilerin veya işçi vekillerinin bu hususları öncelikle göz önünde bulundurması gereklidir. Olaya karışan işçilerin her ikisinin de  kusurlu olması ve işyeri düzenini bozması halinde  işverenin, birini işten atıp diğerini işten atmaması  söz konusu olmaz. İşverenin bu tutumu eşit işlem kuralına aykırılık teşkil etmektedir.

Örnek verecek olursak, Mehmet emri altında bulunan Ahmet isimli işçiye “kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini” hatırlatmıştır. Bu sebeple Ahmet, Mehmet’in yanına gelerek kafa atmış ve yumrukla yaralamıştır. Mehmet de ani gelişen olay sonucu kendisini korumak maksatlı Ahmet’i itmiştir. Bu durumda işveren, Mehmet ve Ahmet’i de işten tazminatsız olarak atmıştır. Mehmet bu durumda haklıdır ve işyerini dava ederek tazminatlarını almaya hak kazanır. Mehmet’in kavgaya karışması tazminatsız olarak işten çıkarılmasını gerektirmez.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yusuf     0000-00-00 İzinli olduğum bir gün sendika seçimi için iş yerinde sataşma sonucu kavga edersem ne olur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat