Advert

2020 Yılı Sonrası Kadroya Alınan İşçiler Asıl İşverenin İş Kolunda Olacak,İşte İş Kolları Listesi

.Bu durum ileride çeşitli sorunları beraberinde getirecektir,bu durum karşısında ciddi anlamda endişeliyiz dediler ve konu ile ilgili görüşlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ilettiler,ama sonuç alamadılar 2020 Yılı sonrası kadroya alınan işçiler asıl işveren iş kolunda olacak.

2020 Yılı Sonrası Kadroya Alınan İşçiler Asıl İşverenin İş Kolunda Olacak,İşte İş Kolları Listesi

Özel Güvenlik Görevlileri yapmış oldukları iş bakımından İş Kolu Yönetmenliği'nin 19.Sırasında yer alan Savunma ve Güvenlik İş koluna girmektedir.

5188 özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından  20.İş Kolu olan Genel Hizmetler kolunda yer alan işçiler,sendikaların önerisi ve girişimleri sonrası,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Kolları Yönetmenliğinde (19 Aralık 2012  ÇARŞAMBA) değişikliğe gitmiş olup  özel güvenlik mesleğinde çalışan işçileri 19.İş kolunda (Savunma ve Güvenlik) göstermeye başlamıştı.

Özel Güvenlik Görevlileri yapmış oldukları iş gereği farklı bir iş koluna alınarak meslek açısından önemli bir gelişme yaşamıştı.İş kollarının değişmesi ve sendikaların yetki barajının aşağı çekilmesinin ardından özel güvenlik sendikaları işçiler adına kamuda ve özel sektörde toplu iş sözleşmeleri imzalamasının önündeki engeller kaldırılmıştı.

Şimdi ise iş kollarının tekrar değişmesi gündeme geldi.Bilindiği üzere 19.İş kolunda kurulan sendikalar,Alt işverenin faaliyet gösterdiği NACE (FAALİYET GÖSTERİLEN İŞ KAPSAMI) Kodları üzerinden özel güvenlik görevlilerinin üyeliklerini kabul ediyordu.Alt işverenlerin olmadığı kurumlarda bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği ise 19.İş Kolunda faaliyet gösteren sendikaları endişe içerisinde bırakıyor.

Kurumların kendi kadrosuna geçecek özel güvenlik görevlileri  alt işveren olmadıkları için kurumun faaliyet gösterdiği iş koluna girmesi tahmin ediliyor.Örnek olarak Hastane'de çalışan özel güvenlik görevlileri kadroya dahil edildikten sonra 17.Sağlık ve sosyal hizmetler iş koluna girecek.Özel Güvenlik Sendikalar ise 5188 özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun 17.Maddesini gerekçe gösterek.(Özel güvenlik personeli greve katılamaz19.İş kolunun değişmemesini talep ediyor.Diğer iş kollarındaki sendikalar grev yapabilmektedir.Bu durum ileride çeşitli sorunları beraberinde getirecektir,bu durum karşısında ciddi anlamda endişeliyiz dediler ve konu ile ilgili görüşlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ilettiler,ama sonuç alamadılar 2020 Yılı sonrası kadroya alınan işçiler asıl işveren iş kolunda olacak.

 

 

İŞKOLLARI LİSTESİ

1. Avcılık, balıkçılık, tarım ve ormancılık

2.  Gıda sanayi

3.  Madencilik ve taş ocakları

4.  Petrol, kimya, lastik, plastik ve ilaç

5.  Dokuma, hazır giyim ve deri

6.  Ağaç ve kâğıt

7.  İletişim

8.  Basın, yayın ve gazetecilik

9.  Banka, finans ve sigorta

10. Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar

11.  Çimento, toprak ve cam

12.  Metal

13.  İnşaat

14.  Enerji

15.  Taşımacılık

16.  Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı, ardiye ve antrepoculuk

17.  Sağlık ve sosyal hizmetler

18.  Konaklama ve eğlence işleri

19.  Savunma ve güvenlik

20.  Genel işler

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat