Advert

İşçinin İzin Kullanımı Hakkında Hukuki İnceleme

4857 Sayılı İş Kanunu’nun Hafta Tatili Ücreti başlıklı 46 ncı maddesinde “Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” hükmü yer almaktadır

İşçinin İzin Kullanımı Hakkında Hukuki İnceleme
 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Hafta Tatili Ücreti başlıklı 46 ncı maddesinde “Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.” hükmü yer almaktadır. 
 
    Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 3. Maddesine göre hafta tatili Pazar günüdür. Ancak Hafta Tatili Hakkında Kanun, sürekli çalışma zorunluluğu bulunan ve bu yasanın 4. Maddesinde sayılan yerlere Pazar günü tatil yapmama olanağı tanınmakta olup bunun yerine haftanın uygun gününde izin verilmesi zorunludur. 
 
    İşçilere verilecek olan hafta tatilinin başlangıç ve bitiş zamanı, gece yarısından başlayarak bunu izleyen gece yarısına kadar geçen yirmi dört saatlik süredir. Ancak, gece ve gündüz sürekli faaliyet gösterilen ve postalar halinde işçi çalıştırılan işyerlerinde, işçiye kesintisiz yirmi dört saat dinlenme sağlanmış olması koşuluyla hafta tatili günü gece yarısından başka bir saatte başlatılabilir.
 
    4857 sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir. Yine aynı kanunun 56. maddesine göre yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Aynı Yasa’nın 57. maddesine göre; yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işçiye ayrıca ödenir, hükümleri yer almaktadır. 
 
    İşçiye verilen yıllık izin süresi içerisinde kalan 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos vs. ulusal bayramlar ile Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramlar ve genel tatil günü olan pazar günleri işçinin yıllık izin süresinden sayılmaz. Cumartesi günleri ise normal şartlarda çalışılmayan gün dahi olsa yıllık izinde dikkate alınır. Dolayısıyla işçinin dönüş tarihi belirlenirken, her bir hafta 6 gün sayılacak ve dönüş tarihi buna göre tespit edilmesi gerekmektedir.
 
    İşçinin rapor veya izin bitiminin haftalık izin gününe denk gelmesi durumunda ise haftalık izninin kullandırılması, kullandırılmadığı takdirde ise bu durumun İş Kanunu 41. Maddesine göre fazla çalışma olarak nitelendirilmekte ve işçiye normal ücretinin arttırılmış şekilde ödenmesi gerekmektedir. İş Mahkemelerinin uygulamaları ve Yargıtay yerleşik içtihatları da bu yöndedir.

 

--ATABAY HUKUK & DANIŞMANLIK--
Av. Levent ATABAY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat