Advert

ATM'lere Para Nakli Yapmak Özel Güvenlik Görevlisinin İşi Değil,Süreç Neden Böyle İşliyor

ATM'lere Para Nakli Yapmak Özel Güvenlik Görevlisinin İşi Değil,Süreç Neden Böyle İşliyor

Ülkemizde bankalara nakit ve kıymet taşımacılığı yapan şirketleri sizler için araştırdık.

Ülkemizde hızla büyüyen ve büyük bir sektör haline gelen değerli eşya ve nakit taşımacılığı yapan firmaların işleyişlerinin birbirinden farklı bir şekilde olduğunu gözlemledik.

Banka, en temel manada insanların nakit para ihtiyaçlarına cevap veren kuruluştur. Ülkedeki tüm bankalarda çok hızlı ve büyük miktarda nakit döngüsü olduğu için nakit para ve değerli eşyaların belirli noktalara sürekli taşınması gerekiyor.

Bu noktalar diğer banka şubeleri olabildikleri gibi hepimizin kullandığı ATM’ler de olabiliyor. Neredeyse her sokak başı ATM’lerin olması, bu noktalara her gün belirli zamanlarda nakit para taşınmasını gerektirir.

Bu taşımacılığın elbette güvenlik tedbirleri alınarak yapılması gerekiyor. Özellikle profesyonel manada hırsızlık girişimlerinin daha çok, nakit para ve değerli eşya taşıyan kuryelere yönelik olduğunu tahmin etmek güç değil. Bu yüzden bu taşıma işleminin özel güvenlik şirketleri vasıtasıyla yapılması gereklidir.

Özel güvenlik alanlarının belki de en çok dikkat edilmesi gereken alanı, nakit ve değerli eşya taşımacılığı için güvenlik şirketlerinde zırhlı araç filoları ve tecrübeli çalışanların bulundurulduğunu ve bu alana yönelik çalışmaların sürekli yenilendiğini görebiliyoruz. Bu yenilenmenin, nakit taşımacılığının en çok gerçekleştiği yerlerin başında gelen bankalar için oldukça faydalı olduğunu da yine bankaların bu tarz işlemler için özel güvenlik kuryelerini tercih etmelerinden anlayabiliriz. Ayrıca kendi güvenlik görevlilerinin oryantasyon çalışmaları ile güvenlik şirketlerinden eğitim almaları da bu alanda söz sahibi kurumların özel güvenlik şirketleri olduğunu anlamak için yeterlidir.

Ülkemizde bu sektörde hizmet gösteren Türk firmaları gibi yabancı firmalarda yer almaktadır.Bazı firmalarda ATM nakli yapan özel güvenlik görevlisi ile karşılaşırken,bazı firmalarda ise ATM Naklini yapan kişilerin Tahsildar/Şöför tarafından yapıldığını görmekteyiz.5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun “ Görev dışında çalıştırma yasağı” başlıklı 16 ncı maddesi “ Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.” Hükmü gereğince özel güvenlik görevlileri koruma ve güvenlik haricinde başka bir işlerde çalıştırılamamakta, çalıştırıldığının tespiti halinde ise Kanunun 20. maddesi ( e) bendi “ Özel güvenlik görevlisinin koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her eylemleri için bin Türk Lirası….. idari para cezası verilir.” Hükmünce yaptırım uygulanmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat