Advert

Taşerona Kadro Sınav Süreç İşlemlerinin Yüzde 90'ı Tamamlandı

Taşeron işçilerin kadrolu pozisyonda çalışabilmesi için yapılan taşeron düzenlemesi kapsamında yüz binlerce taşeron işçi, çalıştıkları kuruma başvuruda bulunmuş ve ardından taşeron sınavları düzenlenmişti. Yapılan sınavların ardından da taşeron sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı.

Taşerona Kadro Sınav Süreç İşlemlerinin Yüzde 90'ı Tamamlandı

Taşeron işçilerin kadrolu pozisyonda çalışabilmesi için yapılan taşeron düzenlemesi kapsamında yüz binlerce taşeron işçi, çalıştıkları kuruma başvuruda bulunmuş ve ardından taşeron sınavları düzenlenmişti. Yapılan sınavların ardından da taşeron sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı.Bir Çok kurum sınav süreçlerini tamamladı.

Taşeron işçilerin sınav sonuçları bir çok kurum tarafından açıklandı. Sınav sonuçları 31 Mart 2018 tarihine kadar açıklanacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte hak kazanan taşeron işçiler kadrolu pozisyonda resmen çalışmaya başlayacak.Son sınav 26 mart tarihinde yapılacak olup sınav sonucu ise 31 martta tarihinde yayınlanacak.

kadro işlemleri devam ederken kadroya geçecek olan işçiler en çok maaşlarında herhangi bir iyileştirme olup olmayacağını merak ediyor. Kadro için başvurularını gerçekleştiren taşeron işçileri birer birer sınava giriyorlar. Pek çok kurum sınavını tamamlamış hatta sonuçlarını ilan etmiş durumda. Taşerona kadroya geçiş için verilen son tarihe az bir zaman kaldı. 2 Nisan itibariyle kadrolu olacak olan taşeron işçileri kadroya geçiş sonrasında ilk maaşlarını ne zaman alacaklarını merak ediyorlar. Peki, taşeron işçiler kadroya geçtikten sonra maaşları ne kadar olacak? Hangi işçi kaç TL maaş alacak? Kanuna göre kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların maaşları ne zaman ve ne kadar ödenir? 

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Taşeron işçilerin kadro sürecine dair yapılan geçmiş açıklamalara göre kadroya geçen işçiler aynı hakları ile geçiş yapacaklardı. Bu nedenle kadrolu olan işçinin maaşında anormal bir artış beklenmediği söylendi. Taşeron işçinin kadro sonrasında alacağı maaşın durumuna ilişkin net bir bilgi yok. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsüne geçecek olan taşeron işçinin mevcut ücretlendirmesinin devam etmesi bekleniyor. Bunun yanında daha önceden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından evvelden yapılan açıklamaya göre kadroya geçen taşeron işçiye 52 günlük ikramiye verilecek.  

BAKAN SARIEROĞLU'NDAN PROMOSYON AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıerğlu'nun taşeron işçilerin kadroya geçtikten sonra alacakları promosyon hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Taşeron işçilerine müjdeyi veren Bakan, taşerondan kadroya geçenler geçmişte aldıkları maaşın 1.5 katını promosyon alacaklarını duyurdu. 

TAŞERON FİRMAYA ÖDENEN TUTAR İŞÇİLERE VERİLİR Mİ?

Devlet ve işçi arasında aracı olan taşeron şirkete yapılan ödemeler kadro işlemleri sonunda ortadan kalkmış olacak. Bu durumda aracı firmaya ödenen tutarın direk olarak işçiye verilmesi yani maaşına zam olarak yansıması söz konusu olabilir. Ancak bunun bir varsayım olduğu bilinmelidir. Hükümet kanadından taşeron işçinin maaşına ilişkin herhangi bir açıklama geldiği vakit detayına haberimizden ulaşabilirsiniz.

KADROYA GEÇEN TAŞERONUN MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan memur ve işçilerin maaşları “Devlet Memurları ile Diğer Kamu Görevlilerinin Aylıklarının Ödenme Zamanının Değiştirilmesine Dair Kanun Hükmünde Kararneme” de yer alan hususlara göre ödenmektedir. Bu durumda kamu kurumunda işçi statüsüne geçiş yapacak olan taşeron işçinin maaşı da aynı usule göre verilecek.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Statüsünde Çalışanların Ücretlerinin Ödenme Zamanı;

289 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinde “kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların aylık ücretlerinin ödenmesinde de yukarıdaki hükümler dairesinde işlem yapılır” denilmektedir.

Bu nedenle, “ay başı” ve “ay” kavramı konusunda tebliğin yukarıdaki bölümünde yapılan açıklamalar, kamu kesiminde çalışan işçiler için de geçerli bulunmaktadır. Ancak, işçiler Devlet memuru ve diğer kamu görevlilerinin aksine, ücretlerini çalıştıktan sonra ay sonlarında aldıklarından yeni uygulamaya göre kamu kesiminde çalışan işçiler ücretlerini ay sonu olan her ayın 14’ünde alacaklardır.” hükmü yer almaktadır.

İlgili hükümlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen taşeron işçilerin ilk maaşları 14 nisan tarihine kadar çalışmış oldukları sürelere göre ödenmesi gerekmektedir.

Buna göre taşeron işçiler taşeron firmalarda çalışmış oldukları mart ayına ilişkin maaşlarını aldıktan sonra 14 Nisan tarihinde de nisan ayında çalışmış oldukları döneme ilişkin maaşlarını alacaklardır.15 Nisan-14 Mayıs Dönemine ilişkin maaşlar ise mayısın 14 inde ödenecektir.

Yönetmelik hükümlerine göre her ayın 14 ünde ödenmesi gereken maaşları bazı kurumlar ayın 15 inde bazı kamu kurum ve kuruluşlarında ise işçi maaşları ayın 1. gününde ödenmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat