Advert

İşten Çıkartılmışlardı Davayı Kazandılar,Avukat TRT Kurumununa İcra Başlattı,İşçilerin Alacakları İse 2 Milyon Lirayı Buluyor

Bilindiği üzere TRT'de çalışan 22 özel güvenlik görevlisi ihbar kullandırılmadan haksız şekilde işten çıkartılmıştı..İşten çıkartılan 22 özel güvenlik görevlisi haksız şekilde işten çıkartıldıkları iddia ederek iş mahkemesine dava açmıştı.Dava işçilerin lehine sonuçlandı.

İşten Çıkartılmışlardı Davayı Kazandılar,Avukat TRT Kurumununa İcra Başlattı,İşçilerin Alacakları İse 2 Milyon Lirayı Buluyor

Bilindiği üzere TRT'de çalışan 22 özel güvenlik görevlisi ihbar kullandırılmadan haksız şekilde işten çıkartılmıştı..İşten çıkartılan 22 özel güvenlik görevlisi haksız şekilde işten çıkartıldıkları iddia ederek iş mahkemesine dava açmıştı.Dava işçilerin lehine sonuçlandı.Yerel mahkemenin vermiş olduğu davayı yargıtay onadı.

TRT'de çalışan ve 22 özel güvenlik görevlisinden işe iada davası sonuçlandı.Mahkeme işçilerin lehine karar vererek işçilerin haksız şekilde işten çıkartıldığına hükmetti.

Avukatları aracılığı ile TRT Kurumuna başvuru yapan işçilere TRT Kurumundan red geldi.Bunun üzerine işçilerin işe iade sürecinin takip eden Avukat TRT'ye icra yolu ile alacak davası sürecinin başlatı.İşçiler 4 Net olmak üzere 5 brüt maaş,kıdem tazminatı,ihbar tazminatı,yıllık izinler olmak üzere 150 Bin Lira kişi başı alacakları çıktı.Buna göre kurum 2 Milyon liradan fazla ücret ödemek zorunda kalacak.

İŞÇİLER MAĞDUR OLDU,İŞLERİNE GERİ DÖNMEK İSTİYORLAR.

Konu ile açıklama yapan işten çıkartılan özel güvenlik görevlileri;İşten çıkartıldıktan sonra maddi manevi sorunlar yaşadık,derdimizi kimseye anlatamıyoruz,bizim amacımız kuruma zarar vermek değil işimizi istiyoruz.Yıllarca emek verdiğimiz kurumda bir gecede haksız şekilde hiç bir sebeb yok iken işten çıkartıldık yetkililerden çözüm noktasında yardım bekliyoruz dediler.

TRT Kurum yetkileri ve milletvekilleri ile görüşen işçiler için somut bir adım atılmadı.Bağlı bulundukları üyesi oldukları HAK-İŞ konfederasyonu'na bağlı ÖZ-İŞ Sendikası ise işçiler ile ilgilenmedi.Sendika işçilere hukuki destek sağlamazken işçiler davalarını yürütmek için şahsi olarak ortak tutmuş oldukları Avukata vekalet verdi.

Devletin ciddi kurumlarından olan ve vatandaşların vergileri ile desteklediği devlet kurumuna zarar verici haksız işten çıkarmalara karşı kim dur diyecek.TRT Müdürlüğüne başvuru yapan özel güvenlik görevlilerinin sesini kim duyacak.Kurumu zararını görmeyen yöneticiler bu duruma nasıl tepki verecek merak konusu oldu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Anfa     0000-00-00 Dostum, yalnız bizim sendika özgüven sen olacak. Daha beteri yani.
Anfa     0000-00-00 Bizlerede aynı oldu sayılır. Kadro verilmediği gibi tüm tediue ve benzeri haklarımıza el koymuşcasına cebine attılar. Peki sendika kim? Öz-iş tabikide. Bunların oldkları yerde böyle olur...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat