Advert

Devreye İçişleri Bakanlığı Girdi,Yeni Çıkacak KHK İle Belediye ve İl Özel İdarelerinde Özel Güvenlikler İçin Ayrı Şirket Kurulacak

696 Kanun Hükmünde Kararnamenin yayınlanmasının ardından kadro kapsamına alınan Belediye ve İl Özel İdarelerinde kurulacak şirketlerde 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun aranmaması Özel Güvenlik Daire Başkanlığı'nın denetleme konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu oldu.

Devreye İçişleri Bakanlığı Girdi,Yeni Çıkacak KHK İle Belediye ve İl Özel İdarelerinde Özel Güvenlikler İçin Ayrı Şirket Kurulacak

696 Kanun Hükmünde Kararnamenin yayınlanmasının ardından kadro kapsamına alınan Belediye ve İl Özel İdarelerinde kurulacak şirketlerde 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun aranmaması Özel Güvenlik Daire Başkanlığı'nın denetleme konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu oldu.

Özel Güvenlik Daire Başkanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na görüşünü bildirdi.Mevcut duruma göre Özel Güvenlik Daire Başkanlığı bu kurumlarda çalışan özel güvenlik görevlilerini sisteme dahil olmayan şirketler üzerinden denetlemesi yasal olmadığı için denetlemeyecek.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında faaliyet izinleri olan şirketleri ve işyerlerini denetleyebiliyor.

Bunun için yeni düzenlemenin getirilmesini bekliyor.

Durum hakkında ileride özel güvenlik hizmetlerinde sorunlar yaşanacağını düşünenen özel güvenlik daire başkanlığı İl Özel İdareleri ve Belediyelerde kurulacak şirketlerin 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun aranması şartının getirilmesini talep edip yeni düzenleme bekliyor.

DEVREYE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GİRDİ..

Bunun yeni bir KHK İle düzeltileceği bekleniliyor.

Buna göre İl Özel İdareleri ve Belediyeler Sadece Özel Güvenlik Görevlilerinin yer aldığı iştirak şiketinde istihdam edilecek.

İŞTE BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARELERİNİ MUAF TUTAN 696 KHK'ile ÇIKARTILAN O MADDE;

EK MADDE 20- İl özel idareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri, personel çalıştırılmasına dayalı hizmetleri 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22 nci maddesindeki limit ve şartlar ile 62 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendindeki sınırlamalara tabi olmaksızın doğrudan hizmet alımı suretiyle birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası bu idarelere ait ve halen bu kapsamda hizmet alımı yaptığı mevcut şirketlerinden birine, bu nitelikte herhangi bir şirketi bulunmuyorsa münhasıran bu amaçla kuracakları bir şirkete gördürebilir. 

Bu madde kapsamındaki şirketler hakkında 10/6/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda belirtilen özel şartlara ilişkin hükümler uygulanmaz. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat