Advert

Güvenlik Görevlisini Öldürmüştü

Polis memuru Engin Kayalı’nın silahından çıkan 13 kurşundan 9’unun vücuduna isabet etmesi ile ağır yaralanan Yalçın Çakar Çiğli Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Güvenlik Görevlisini Öldürmüştü

Aliağa Devlet Hastanesi’nde 13 Eylül 2016 yılında Engin Kayalı adlı polis memurunun hastanede görev yapan güvenlik görevlisi Yalçın Çakar’ı öldürmesi üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü.

2016 yılı Eylül ayında Aliağa Devlet Hastanesi’nde görevli polis memuru Engin Kayalı’nın aynı hastanede görev yapan güvenlik görevlisi Yalçın Çakar’ı aralarında tartışma çıktığını iddia ederek odaya çağırıp beylik tabancası ile 13 el ateş ederek öldürmesi üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Polis memuru Engin Kayalı’nın silahından çıkan 13 kurşundan 9’unun vücuduna isabet etmesi ile ağır yaralanan Yalçın Çakar Çiğli Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Sanık polis memuru Engin Kayalı güvenlik görevlisini kendisine FETÖ’cü dediği için öldürdüğünü iddia etmişti. Duruşmada yer alan tanık ifadelerinde ve incelenen kamera görüntülerinde ise; maktul ile sanığın yakın arkadaş oldukları ve olay günü de herhangi bir tartışma yaşanmadan beraber polis noktası olan odaya girdikleri, odadan gelen silah seslerinden sonra sanık Kayalı’nın odadan tek başına çıkarak telsiz ile merkez ekiplere haber verdiği bilgilerine ulaşıldı.

‘FETÖCÜ diye ihbar ettiği için öldürdüm’

Sanık polis memuru Engin Kayalı Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadesinde; “Yalçın Çakar ile 2-3 aydır iş yerinden arkadaşız. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbenin ardından emniyet içerisinde FETÖ araştırmaları sürüyordu. Yalçın Çakar yaklaşık 15-20 gün önce bana ‘FETÖ’cülerin kim olup olmadığı yönünde ihbarda bulunacağım, seni de bunların arasında söyleyeceğim’ dedi, ben de kendisine öyle olmadığımı ifade ederek oğlumun okul durumunu izah ettim. 10 gün sonra ise asayiş büroya çağrıldım. İfadede ismimin geçtiğini öğrendim. O günden sonra ismimi Yalçın Çakar’ın verdiğinden şüphelenmeye başladım.” dedi.

Birkaç gün sonra Çakar’a ismini verenin kendisi olup olmadığını sorduğunu ve ‘Evet’ yanıtı aldığını belirten Kayalı, “Bana, senin ismini emniyete ben verdim demesi üzerine olay günü bu konuyu tekrar konuşmak üzere kendisini Aliağa Devlet Hastanesi’nde bulunan emniyete ait odaya çağırdım.” diyerek ilk konuşmadan sonra Çakar’ın odadan çıktığını, tekrar odaya çağırdığında ise bir anlık cinnetle Çakar’ı öldürdüğünü ve pişman olduğunu belirtti.

Gözaltındayken telefon görüşmesi yapmış

Sanık polis memuru Kayalı’nın olay yerine gelen ekiplerce gözaltına alındıktan sonra üzerinde bulunan cep telefonunu kullanmaya devam ettiği ve çok sayıda yeri araması üzerine yanında bulunan polis memurları hakkında da görevi kötüye kullanma suçundan Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Ayrıca Engin Kayalı hakkında da silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan açılan soruşturma devam ederken, mahkeme ilk duruşmada sanık Kayalı hakkında açılan bu soruşturmanın sonucuna göre yargılamaya devam edileceğini belirterek sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Aile adil ve kapsamlı bir yargılama istiyor

İkinci duruşması 13 Mart 2018’de Karşıyaka Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan dava sonrası Aliağa Ekspres’e açıklamalarda bulunan Çakar ailesinin avukatı Ayşe Alat “Olay küçücük bir odada 9 saniye içerisinde cereyan ediyor. Polis memuru Engin Kayalı maktul Yalçın Çakar’ı öldürdükten sonra ‘Merkez birini öldürdüm gelin alın’ diyor, ondan sonra gelen ekipler elinden silahı alıyorlar. Sanığın savunmasına baktığımızda Çakar’ın kendisini FETÖ’cü olmakla suçladığı için öldürdüğünü ifade ediyor. Kendisi hakkında bununla ilgili de soruşturma var. Sanık cinnet geçirdiğini söylüyor. Görüntülere baktığımızda anlık bir cinnet hali olmadığı açıkça görülüyor. Sanık ve maktul arasında daha önce bir tartışma olmadığına dair tanık ifadeleri de göz önünde bulundurulunca bu cinayetin tasarlanarak mı işlendiği yönünde soru işaretleri oluşuyor. Biz bu olayın aydınlatılmasını, sanığın ve varsa başka sorumluların da adil ve ayrıntılı bir şekilde yargılanmasını istiyoruz. Olayda bir azmettirici olmasından da şüpheleniyoruz.” şeklinde konuştu.

(EREN SARAN) 

ALİAĞAEXPRESS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat