Advert

Aynı Kurumun Farklı İllerinde Çalışan İşçilerin Maaşı Nasıl Dengelenecek?

4 D İşçi Kadrosuna AIınan İşçilerin Maaşı Sabitlenecekmi?

Aynı Kurumun Farklı İllerinde Çalışan İşçilerin Maaşı Nasıl Dengelenecek?

Kamu İhale Kanuna göre kurumlar il bazında taşeron işçilere yönelik personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı ihale sürecinde,ihale bedelleri farklılık göstermektedir.

696 Kanun hükmünde kararnamenin yayınlanmasının ardından taşeron işçiler 657/4D Statüsüne geçmek için başvurularını yapmaya devam ediyor.Başvurular 11 Ocak Günü son bulacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu taşeron işçiler geçis sürecinde aynı haklar ile gececeğini maaşlarının aynı olacağından bahsetti.Devam eden Toplu iş sözleşmeleri ise ücretlerin sabitlenmesine şuan engel durumda...

Örnek olarak YÖK Kurumuna bağlı üniversitelerde çalışan taşeron işçilerin aynı kurumda aynı statüde olmasına rağmen A Üniversitesi Örnek Olarak yapılan personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında 2 Bin TL Maaş alırken,B Üniversitesinde çalışan aynı işi yapan aynı mesleği icra eden taşeron işçisi 2 Bin 500 TL Maaş almaktadır.Toplu iş sözleşmelerinin bitmesinin ardından Devlet 657/4D Statüsüne farklı skala getirerek maaşları ülke genelinde bu statüde çalışan işçiler için sabitleyecek.Bu sabit ücret üzerinden kamu çerceve protokolü toplu iş sözleşmesine dahil edilerek mali ve sosyal haklar bu toplu iş sözleşmesi üzerinden yürütülecek.Yetki bakımından çoğunluğu sağlayan Taraf olan Konfederasyon bu işçilerin için yetkili olacak.Ayrıca Aynı kurumda farklı iş kollarında çalışan taşeron işçilerin ücretleride farklılk göstermektedir.Kısaca 2020 yılıında itibaren bu statüde geçirilen işçilerin farklı bir skala eklenerek ücretleri sabitlenecektir.

Aynı Statüye alınan işçilerin maaş farklılıkları Anayasa çalışma hayatında eşitlik ilkesine aykırı bir durum teşkil etmektedir

A kurumda ihalesi gereği taşeron işçisinin maaşı düşülebilir,B Kurumunda Asgari Ücret alan bir taşeron işçisinin maaşıda yükselebilir.

Mali ve Sosyal Hakların Kanun Hükümünde kararnamade yer alan 21.Maddesi 

22 – (1) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesine göre feshedilmiş sayılan veya iş eksilişi yapılan hizmet alım sözleşmeleri kapsamında idarelere ait iş yerlerinde hizmetlerin yürütülmesinde fiilen kullanılmakta olan taşınırlar ile tüketim malzemelerinden hizmetin sunulabilmesi için ihtiyaç duyulduğu idarece belirlenenlerin satın alınmasına veya kiralanmasına en az üç kişiden oluşan komisyon tarafından karar verilir. Komisyonda, malzemenin niteliğine göre konusunda uzman personel ilgili idarenin harcama yetkilisi/birim yetkilisi tarafından görevlendirilir.

(2) 5018 sayılı Kanuna ekli (I) ve (II) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinde oluşturulacak söz konusu komisyonlarda bir Maliye Bakanlığı temsilcisi bulundurulur. Komisyonlarda görev yapacak Maliye Bakanlığı temsilcileri, idarenin bulunduğu ildeki Defterdarlık tarafından belirlenir. Ayrıca, Maliye Bakanlığı temsilcisi birden fazla idarenin işlemlerinde görevlendirilebilir.  Gerekli olması halinde idareler birden fazla komisyon oluşturabilir.

(3) Komisyon tarafından, hizmetlerin yürütülmesi için gerekli taşınırlar ile tüketim malzemelerinin tespiti yapılır. Taşınırlardan kullanılabilir olan ve idarece ihtiyaç duyulanların satın alınması ya da kiralanması hususu değerlendirilir. Bu çerçevede, tüketim malzemeleri satın alınabilir; taşınırlar için ise hizmette geçici veya sürekli kullanıldığına bakılmaksızın satın alma veya kiralama yoluna gidilebilir.

ÖZEL HABER.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mustafa     0000-00-00 2011 de yasa ile belediyeden gsim geçtim.Benle birlikte tarim ,emniyet mud .gecen arkadaşlar oldu.4 ay sonra 30 tl ile gecen arkadaşlar 68 tl oldu .bana bu yegmiyeyi vermediler.bimere yazdim herkes kulaginin arkasina yatti.mahkemeye verdim .buseferde korkudan bilirkisi işvereni hakli buldu.anliyacaginiz.herkes golgesinden korkuyor.Allaha havale ediyorum.inşaallah haklı olduğumuz halde haksız yargı yapanları..........
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat