Advert

Özel Güvenlik Sendikaları Üye Sayısı Bakımından Çökebilir

Özel Güvenlik sektöründe faaliyet gösteren sendikalar alt işverenin iş kolu olan 19. İş kolu üzerinden faaliyetlerini yürütmektedir.

Özel Güvenlik Sendikaları Üye Sayısı Bakımından Çökebilir

Özel Güvenlik sektöründe faaliyet gösteren sendikalar alt işverenin iş kolu olan 19. İş kolu üzerinden faaliyetlerini yürütmektedir.

Kadro kapsamında alt işverenliğin son bulmasının ardından 19.İş kolu olan savunma ve güvenlik faaliyetlerini gösteren ve Nace kodları üzerinden üyelik yapan sendikalar büyük bir üye kaybı yaşayabilir.Taşeron işçilerin daimi işçi statüsüne geçmesinin ardından işçiler ana işverenin iş kolu faaliyetleri kapsamına girmesi özel güvenlik sendikalarını zora sokmuş durumda.

Yüksek hakem heyetinin karara bağladığı toplu iş sözleşmeleri devam edecek bu sürede işçiler 19.İş kolunda faaliyetlerinde devam edecekler.Toplu iş sözleşmesi biten işçiler ise ana işverenin faaliyet gösterdiği iş koluna dahil olacak.Sendikalar ise 19.İş kolunun devam etmesini istiyor.19.İş kolunun devam etme gerekçesini ise özel güvenlik görevlisinin grev yapma hakkının olmadığını belirten 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanuna dayandırıyor.Artık sendikalar kadro kapsamında ihaleler iptal edildiği ve doğrudan temin yoluna gidildiği için örgütlenme yapamıyor.

19.İş kolunda faaliyet gösteren tek ana işveren Milli Savunma Bakanlığı,sendikalar bakanlığa bağlı kurumları ellerinde tutmak istiyor.Özel Güvenlik Sendikalar iş kollarının değişmesinin ardından ancak 2020 Yılına kadar ayakta durabilir.

KHK 696 İle 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununa EK-7 Madde eklendi.İş kolları ile ilgili olarak 21.Madde bunu belirtiyor.

– (1) Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken mevcut işyerinin girdiği işkolunda kurulu işyerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu Usul ve Esasların 3 üncü maddesinde belirtilen idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz.

(2) Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden; geçişten önce toplu iş sözleşmesi bulunmadığından kadroya geçirildiği tarihte yürürlükte olan bireysel iş sözleşmesi hükümlerinin geçerli olduğu işçiler ile geçiş işleminden önce yapılan ve geçişten sonra yararlanmaya devam ettiği toplu iş sözleşmesi bulunmakla birlikte bu Usul ve Esasların 3 üncü maddesinde belirtilen idarelerde alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitiminden önce toplu iş sözleşmesi sona eren işçilerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenir.

(3) Bu Usul ve Esasların 3 üncü maddesinde belirtilen idarelerde; 18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesinde belirtilen mevcut işyerleri bakımından anılan Kanuna uygun olarak yetki başvurusunda bulunulabilir, ancak geçişi yapılan işçiler için yeni tescil edilen işyerlerinde, geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin sona erme tarihinden sonra yetki başvurusunda bulunulabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat