Advert

696 Nolu KHK'Daki Feraget Ne Anlama Geliyor,İşçiler Hangi Haklardan Vazgeçecek

Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 127 nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23 üncü maddesinde yer alan feraget ne anlama geliyor.İşçiler burdaki açmış oldukları TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ, ÜCRET ALACAKLARI, FAZLA MESAİ, ULUSAL BAYRAM GENEL TATİL ÜCRETİ ALACAKLARI, İKRAMİYE VE DİĞER SOSYAL YARDIMLAR GİBİ DAVALARDAN Feraget maddelerini Atabay Hukuk Müşavirliği Ayrıca Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikasının Baş Hukuk Müşaviri Av.Levent Atabay KAMUOYU'NA Duyuru yayımlayarak yorumladı.

696 Nolu KHK'Daki Feraget Ne Anlama Geliyor,İşçiler Hangi Haklardan Vazgeçecek

Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 127 nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23 üncü maddesinde yer alan feraget ne anlama geliyor.İşçiler burdaki açmış oldukları  TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ, ÜCRET ALACAKLARI, FAZLA MESAİ, ULUSAL BAYRAM GENEL TATİL ÜCRETİ ALACAKLARI, İKRAMİYE VE DİĞER SOSYAL YARDIMLAR GİBİ DAVALARDAN Feraget maddelerini Atabay Hukuk Müşavirliği Ayrıca Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikasının Baş Hukuk Müşaviri Av.Levent Atabay KAMUOYU'NA Duyuru yayımlayarak yorumladı.

Yer Alan Maddeler İle İlgili ATABAY;

Değerli sürekli işçi kadrosu hakkından yararlanacak olan işçi kardeşlerim, tarafınızca bilindiği üzere 24.12.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 127 nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23 üncü maddesinde yer alan idarelerde Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalışmakta olan işçilere sürekli işçi kadrosuna geçiş hakkı verilmiştir.

Bahsi geçen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sürekli işçi kadrosuna geçiş için çerçeve hükümleri belirlenmiş olup ayrıntılı olarak geçişin nasıl olacağına ilişkin usul esaslar ilerleyen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanacak olup hali hazırda Kurumlar tarafından, kurumlara karşı açılmış olan işçilik ücret alacakları davalarından feragat edilmesine ve/veya ibraname şeklinde imzalı beyanlar istenildiği tarafımızca öğrenilmiştir.

Öncelikle 696 sayılı KHK’ nın 127 nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23 üncü maddesinin (c) bendinde “Bu kapsamda çalıştırılmalarına ilişkin olarak açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunmak,” maddesi yer almaktadır. “BU KAPSAMDA ÇALIŞTIRILMALARINA İLİŞKİN” denilmek suretiyleasıl anlatılmak istenen kurumlar aleyhine varsa açılmış olan “MUVAZAA” davalarından feragat edileceğine ilişkin düzenlemedir.

696 sayılı KHK’ nın 127 nci maddesiyle 375 sayılı KHK’ ya eklenen 23 üncü maddesinin (ç) bendinde ise; “En son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmek,” maddesi yer almaktadır. Burada anlatılmak istenen ise; HENÜZ DAVA AŞAMASINDA OLMAYAN YANİ DAVASI AÇILMAMIŞ OLAN ALT İŞVEREN NEZDİNDE BULUNAN HAK VE ALACAKLARDAN FERAGAT EDİLDİĞİNE DAİR DÜZENLEMEDİR. Aynı maddenin devamı olan bir alt paragrafında “…varsa bu fıkrasının (c) bendinde öngörülen davalardan feragat ettiklerini tevsik eden belgeyi ve/veya icra takibine konu alacaktan feragat ettiğine dair icra müdürlüğünden alınacak belgeyi ibraz etmek, bu fıkranın (ç) bendinde öngörülen sulh sözleşmesini ibraz etmek…” denilmektedir. 

YANİ SADECE İDARE ALEYHİNE AÇILMIŞ OLAN MUVAZAA DAVALARINDAN FERAGAT EDİLECEĞİ, DAVASI AÇILMIŞ OLAN MAHKEME AŞAMASINDA OLAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ, ÜCRET ALACAKLARI, FAZLA MESAİ, ULUSAL BAYRAM GENEL TATİL ÜCRETİ ALACAKLARI, İKRAMİYE VE DİĞER SOSYAL YARDIMLAR GİBİ DAVALARDAN FERAGAT EDİLECEĞİNE İLİŞKİN HERHANGİ BİR DÜZENLEME YAPILMAMIŞTIR.

BURADA ÖNEMLİ OLAN BİR DİĞER HUSUS; SÖZ KONUSU MADDEDE BELİRTİLEN HAK VE ALACAKLAR TANIMINA,KIDEM TAZMİNATLARININ DA GİRMESİ HUSUSUDUR. BU NEDENLE KAMU KURUM VE KURULUŞLARIN YETKİLİLERİNİN VEYAHUT BASINDA ÇIKAN HABERLERDE BELİRTİLMİŞ OLAN AÇIKLAMALAR KHK VEYA KANUN NİTELİĞİNDE SAYILAMAYACAĞINDAN, KIDEM HAKKININ KORUNMASINA VE UYGULAMAYA İLİŞKİN USUL VE ESASLARI DÜZENLEYEN YÖNETMELİK YAYINLANMADAN, İLERİDE HAK KAYIPLARINA UĞRANILMAMASI AÇISINDAN KIDEM TAZMİNATI HAKLARININ SAKLI TUTULARAK FERAGATE İLİŞKİN YAZILI BEYAN VERİLMESİ TARAFIMIZCA MÜTALAA EDİLMEKTEDİR.

Ayrıca ileride hak kaybına uğramamak adına; 02.01.2018 tarihinden sonra sürekli işçi kadrosuna alınmak için yapılacak olan başvurularda ilk olarak sadece sulh sözleşmesi yapılmasının kabul edildiğine dair yazılı beyan verilmesi gerekmekte olup bunun dışında idare aleyhine açılmış olunan davalardan feragat edildiğine dair yukarıda izah edilen sebeplerden dolayı yazılı hiçbir belge verilmemesi gerekmektedir. Zira 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilme durumu kesinleştikten sonra İDARE ALEYHİNE VARSA MUVAZAA DAVALARINDAN feragate ilişkin yazılı belge alınması düzenlenmiştir.

Yani ilk olarak işçi tarafından sadece kadroya geçirilirse idare aleyhine, AÇMIŞ OLDUĞU MUVAZAA DAVASI VARSA onlardan feragat edileceğine dair yazılı beyanda bulunulması ve daha önce alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı KHK ile tanınan haklar karşılığında DAVASI AÇILMAMIŞ OLAN HAK VE ALACAKLARDAN FERAGAT ETTİĞİNE VE İLERİDE TALEPTEBULUNULMAYACAĞININ kabul edildiğine dair yazılı beyanda bulunulması gerekmektedir.

 

            Kurumlar tarafından imzalatılmak istenen bu kapsamdaki feragatnamelerin imzalanmamasınıAKSİ TAKDİRDE GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN HAK KAYIPLARININ YAŞANABİLECEĞİ ve neticesinde davanızı temsil eden avukatlara, AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ veya İMZALANILAN AVUKATLIK SÖZLEŞMESİ gereği ücret ödemek zorunda kalınabileceği tüm kadroya geçecek olan üyelerimize önemle duyurulur dedi.

Bu Haber KHK Maddeleri ile ilgili yapılan yorumdan ibarettir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Emine ülkü     0000-00-00 14 senedir hastanede tmizlik personeliyim taki 09.08.2017 tarihinde camaşırhane bölümünde sanai tipi merdeneli ütünün icinde kaldı ellerim hayati tehlike ile izmir emot hastanesine kaldırıldım 2 amaliyat oldum halen fizik tedavi görüyorum raporluyum cismi yaralanmadan saglık bakanlıgına acılmış davam var kadro icin müracat etdim ilkinde ret geldi itiraz etdim kabul edildi yazılı ve sözlü snava girdim gectim alt iş veremimden alacaklarımdan vaz gectim iş kazası oldugu icin davamdan vaz gecmedim
Muhammet yılmaz     0000-00-00 Selamlar. Ben şuan ağustos 2016 tarihi itibarı ile Beşiktaş bld. De güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Daha önce Üsküdar belediyesinde yine güvenlik görevlisi olarak çalışmış ve işten çıkarılmıştım üsküdar bld. İle halen devam eden işe iade ve fazla mesai davam devam ediyor işten çıkarıldığım tarih 31 aralık 2015 buna istinaden eski çalıştığım işyerine açmış olduğum davadan da feragat etmem gerekir mi şimdi çalıştığım beşiktaş belediyesi ile herhangibir davam yok
ben daha once kamu hastanesinde guvenlik olarak 9 yil calistim tazminati vermedikleri icin mahkemeye verdm kazandim suan yargitayda suan ise belediyede calisiyorum ben bu haklardan feregat etmem mi g     0000-00-00 Sultan ben daha once kamu hastanesinde guvenlik olarak 9 yil calistim tazminati vermedikleri icin mahkemeye verdm kazandim suan yargitayda suan ise belediyede calisiyorum ben bu haklardan feregat etmem mi gerekiyor bilgilendirirmisiniz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat