Advert

Kadro Kapsamında Kamuda Yaklaşık 300 Bin'e Yakın Dava Düşecek

Kadro kapsamında kamuda açılan ve şuan çalışan taşeron işçiler kadroya geçtikleri zaman açmış oldukları davalardan vazgeçecek.

Kadro Kapsamında Kamuda Yaklaşık 300 Bin'e Yakın Dava Düşecek

Kadro kapsamında kamuda açılan ve şuan çalışan taşeron işçiler kadroya geçtikleri zaman açmış oldukları davalardan vazgeçecek.

KHK/696 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede yer aşağıdakim maddeye göre kuruma dava açan taşeron işçileri kadroya geçebilmeleri için mutlak suretle davalarından vazgeçecek.

Kamuya açılmış olan sonuçlanmamış toplu iş sözleşmelerinden doğan eda,fazla mesai,muvazaa,eşit işe eşit ücret davaları adı altında süren yaklaşık 300 Bin üzeri dava bulunmaktadır.Feraget halinde ise bu 300 Bin dava kamudan düşecek.İş mahkemelerinin yükü azalacak.

Taşeron işçileri davalarından vazgeçmeleri halinde ise vekalet verdiği avukata avukatlık ücretini ödemek zorunda kalacak.Avukatlık ücreti sözleşme karşılığında verilmediği takdirde avukat ücretini icra yolu ile alabilecek.Bu şekilde ise avukatlık ücreti iki katına çıkacak.

KANUN HAKKINDA 

Bu kapsamda çalıştırılanlar Sınavlarda başarılı olanlar, varsa bu fıkranın (c) bendinde öngörülen davalardan feragat ettiklerini tevsik eden belgeyi ve/veya icra takibine konu alacaktan feragat ettiğine dair icra müdürlüğünden alınacak belgeyi ibraz etmek, bu fıkranın (ç) bendinde öngörülen sulh sözleşmesini ibraz etmek ve öngörülen şartları taşımaya devam etmek kaydıyla, sınav sonuçlarının kesinleşmesini müteakip, her bir sözleşme itibarıyla, yüklenicinin hak.edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birim/yerleşim yeri adına vize edilmiş sayılan sürekli işçi kadrolarına idarelerince topluca geçirilir. Bu fıkra kapsamında feragat edilen davalara veya takiplere ilişkin yargılama ve takip giderleri davacı veya takip eden üzerinde bırakılır ve taraflar lehine vekalet ücretine hükmolunmaz, hükmedilenler tahsil edilmez ve bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihe kadar tahsil edilenler ise iade edilmez. Bu fıkra kapsamında yapılacak sulh sözleşmelerinden damga vergisi alınmaz. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kenan oz     0000-00-00 KAMUDA TASERONDUM 6 YILDAN BERI CALISIYORDUK KURUM SOZLESME YAPMADI VE ISTEN CIKARDILAR ISE IADE DAVASI ACTIM KAZANDIM SONUC VIRIK CIRRIKK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat