Advert

ABD'de Robot Güvenlik Tartışması

SPCA tarafından 1 aylığına kiralanan 400 kilo ağırlığındaki 1 buçuk metrelik robot güvenlik görevlisinin üzerinde kameralar bulunuyor ve düzenli olarak görüntü kaydı yapıyor.

ABD'de Robot Güvenlik Tartışması

SPCA tarafından 1 aylığına kiralanan 400 kilo ağırlığındaki 1 buçuk metrelik robot güvenlik görevlisinin üzerinde kameralar bulunuyor ve düzenli olarak görüntü kaydı yapıyor. Robotlar,  Knightscope adlı bir Slikon Vadisi girişimi tarafından imal ediliyor. Bununla birlikte SPCA tarafından kirlanan robot güvenlik görevlisi tartışmaları da beraberinde getirdi. SPCA yetkilisi Krista Maloney, hırsızlık olayları sonrası robotu kiraladıklarını belirtti ve bu tarihten sonra bu tip olaylarda büyük düşüş yaşandığını öne sürdü.

Dğer bir hukuk profesörü olan ve gözetim teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Vanderbilt Üniversitesi'nden Christopher Slobogin ise yaptığı açıklamada bu robotların normal mobese kameralarından daha müdahaleci olarak algılandığını belirtti. Slobogin, bu robotların daha dikkat çekici ve daha insan gibi olduğunu belirtti. 

Evsizlerle ilgili iddiaların artması ve bu durumun viral olmasıyla ilgili açıklamalar yapan Maloney, robotun görevlendirildiği ayda robot tarafından sağlanmış herhangi bir tutuklama olayının olmadığını belirtti. Maloney, yine de "kampüste suç miktarında belirgin bir düşüş" olduğunu vurguladı. Knightscope sözcüsü Donna Michaels tarafından yapılan yazılı açıklamada ise robotların, sansasyonel raporların aksine SF SPCA çevresini evsizlerden temizlemeye getirilmediğini belirtti. Siz ne düşünüyorsunuz bu tip kameralarla donatılmış ve sürekli görüntü kaydı yapan cihazların kamunun uğrayabileceği alanlarda olması doğru mu? 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat