Advert

Taşerona Kadro Sürecinde KİT'lerin Durumu İle İlgili Binlerce Soru Gönderildi Bakanlık'tan Cevap Gelmedi

Açıklamanın ardından gözler yaklaşık olarak 100 bin-150 bin işçinin çalışmış olduğu KİT Adı ile tabir edilen özel bütçe kapsamında olmayan kurumlarda taşeron olarak çalışan işçilere çevrilmişti

Taşerona Kadro Sürecinde KİT'lerin Durumu İle İlgili Binlerce Soru Gönderildi Bakanlık'tan Cevap Gelmedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu taşerona kadro süreci sonrası,Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri,  Özel bütçe kapsamındaki idareler,  Düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Sosyal güvenlik kurumlarında,alt işveren işçisi olarak çalışanlarını kapsadığı ifade etmişti. Açıklamada KİT'lere yer verilmemişti.

Açıklamanın ardından gözler yaklaşık olarak 100 bin-150 bin işçinin çalışmış olduğu KİT Adı ile tabir edilen özel bütçe kapsamında olmayan kurumlarda taşeron olarak çalışan işçilere çevrilmişti.Durum belirsizliği korurken yetkililerden konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Dün akşam Twet etkinliği yapan Taşeron işçileri birliği ve diğer taşeron çalışanları STK'ları durumu üst yetkilileri bildirdi.Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının telefonları kitlendi.Konu ile ilgili binlerce soru bakanlığın web sitesi üzerinden gönderildi.Fakat KİT'lerdeki belirsizlik ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

Sendikalar ise Kadro açıklamları yapıldıktan sonra yaklaşık iki gün sonra durumu kabullendi.Sendikalar bile kadro açıklanırken KİT'lerin durumunun farkında değildi.Şimdi binlerce işçi KİT'ler ile ilgili belirsizlik çözüme kavuşması için yetkililerden açıklama bekliyor.

KİT'LERDEKİ EN BÜYÜK SORUN ÖZELİŞTİRME KAPSAMINDA OLMASINDAN DOLAYI OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR.ÇÜNKÜ KİTLER ÖZELLEŞTİRMEYE AÇIK KURUMLARDIR.SATIŞI KARAR VERİLDİKTEN SONRA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZAMAN ÇALIŞAN KADROLU İŞÇİLERİN İSTİHDAMI VE GETİRECEĞİ YÜKLER HESABA KATILACAKTIR.TAŞERONA KADRO SÜRECİNDE KİT'LERDE DEVLET BU YÜZDEN KARARSIZ KALMIŞTIR.

ÖRNEK OLARAK ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDA YER ALAN EÜAŞ'A AİT MADEN SAHASININ ÖZELLEŞTİRME İHALESİ. 

KİT NE DEMEKTİR.

Kamu İktisadî Teşebbüsü (KİT) kavramı devletten devlete değişmekle birlikte, genel olarak kamusal kaynakları kullanmak yoluyla ekonomik alanda faaliyet gösteren Devlet Kuruluşlarnı ifade eder.

Uluslararası literatürde devlet şirketi olarak geçen bu kavram,  sahibi olan hükûmet adına ticari faaliyetlerini üstlenen bir tüzel kişiliği ifade eder. Şirketlerin hukuki durumu hükümetin bir parçası olma veya devletin düzenli bir hissedarı olduğu anonim şirketler arasında değişmektedir. Devlete ait şirketler, genellikle demiryolları ve telekomünikasyon, stratejik mal ve hizmetler (posta, silahlar), doğal kaynaklar ve enerji, politik olarak hassas iş, yayın, alkol ve tütün ürünleri ve sağlık ürünleri gibi doğal tekeller ve altyapı alanında yaygındır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat