Advert

Taşeron İŞÇİ Üzerinden Sendikalar Aracılık Yapıp Komisyon Olarak Aidat Alıyor

Aslında bakıldığı zaman taşeron sendikaları taşeron işçiler üzerinden devletin sağlamış olduğu imkanlar ile aracılık yapıp bundan aidat olarak komisyon alıyor.

Taşeron İŞÇİ Üzerinden Sendikalar Aracılık Yapıp Komisyon Olarak Aidat Alıyor

Çalışma hayatının en önemli sorunlarından birisi olan alt işverenlik, kamuoyunda bilinen adıyla taşeronluk uygulamasında, son dönemde bazı iyileştirmeler yaşandı.

İlk olarak torba kanunla asıl işverenlere taşeron işçilerinin yatmayan ücretlerini, kullandırılmayan yıllık izinlerini takip zorunluluğu getirilmişti.Bu düzenleme sonrası alt işveren işçisi, sendikaya üye olup toplu iş sözleşmesi imzalayarak ücret farkı elde ettiğinde ücret farkının kamu ihalesini veren kamu kurumu tarafından karşılanacak olması taşeron işçilerinin sendikalaşması önündeki engelleri azaltmıştı.Aslında bakıldığı zaman taşeron sendikaları taşeron işçiler üzerinden devletin sağlamış olduğu imkanlar ile aracılık yapıp bundan aidat olarak komisyon alıyor.

Hiç bir sendika toplu iş sözleşmesine müdahil olamazken arabulucuk vasıtası ile anlaşmazlık sağlanılıp konuyu yüksek hakem heyetine götürmeleri aslında uyuşmazlık değil işveren ve sendika arasında bir nevi uzlaşma anlamına gelmektedir.Nitekim yetkili sendika yetki aldığı yerde hizmet veren şirket ile anlaşıp arabulucu tayin edilmesini talep etmektedir.Tayin edilen arabulucuya herhangi bir toplu iş sözleşmesi taslağı ile gelmeyen sendika,şirket ile anlaşıp uyuşmazlık raporunu arabulucuya sunmaktadır.

İşyerinde örgütlenen ve yetki alan sendika toplu iş sözleşmeleri için yetkili olduktan sonra alt işveren ise toplu iş sözleşmesi görüşmesi için Kamu-İş veya TUHİS Sendikasını yetkilindiriyor.Kamu-İş veya TUHİS adına ise toplu iş sözleşmesini alt işveren yürütüyor.Sendika bir toplu iş sözleşmesi taslağı olmadan Alt işveren ile birlikte İŞKUR-DA Bir araya gelerek toplu iş sözleşmesini kağıt üzerinde uyuşmazlığa döküyor.Arabulucu ise raporunu tutarak toplu iş sözleşmesi görüşmesini YÜKSEK Hakem heyetine gönderiyor.Ortada gerçek bir görüşme ve toplu iş sözleşmesi taslağı yok.Bazen bu tutanaklara yetkisi olmayan kişiler bile gidip imza atabiliyor.Sendika ile İşveren arasında aslında bakıldığı zaman bir orta oyunu var.Bundan zararlı çıkan ise her zamanki gibi işçiler oluyor.

Yüksek hakem heyetinden çıkan TOPLU İş sözleşmesi yürürlüğe giriyor.Çıkan toplu iş sözlemeleri tüm sendikalar için aynı oranda çıkması aslına baktığınız zaman sendikaların devletin yasasına aracılık ettiği ve bundan komisyon olarak aidat aldığı yapılan toplu iş sözleşmeleri örnekleri ile görülmektedir.

PEKİ HERŞEY SENDİKALAR İÇİN AYNI İSE AİDAT FARKLIKLARI NERDEN GELİYOR.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Güvenlik-İş Sendikası üyelerinden 60-100 TL,HARB-İŞ Sendikası 35 TL,HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı ÖZ-İŞ ve ÖZGÜVENSEN 30 TL,DİSK Konfederasyonu'na bağlı GÜVENLİK-SEN İse 16 TL Aidat alıyor.En yüksek aidatı GÜVENLİK-İŞ alırken en düşük aidatı GÜVENLİK-SEN Sendikası alıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat