Advert

Kadro Durumda NACE Kodları Değişiyor Taşeron Sendikaları Kadro İstemiyor

Kadro gündeme geldiği zaman rahatsız olan bazı Taşeron sendikaları NACE Faaliyet Kodu değişeceğinden dolayı tedirginlik yaşamaya başladı.Kadroya geçecek taşeron işçileri artık "kamu çalışanı" olacak.

Kadro Durumda NACE Kodları Değişiyor Taşeron Sendikaları Kadro İstemiyor

Kadro gündeme geldiği zaman rahatsız olan bazı Taşeron sendikaları NACE Faaliyet Kodu değişeceğinden dolayı tedirginlik yaşamaya başladı.Kadroya geçecek taşeron işçileri artık "kamu çalışanı" olacak. Statüleri için 657 sayılı yasanın 4. Maddesine bir e bendi eklenmesi bekleniyor. Böylece özel statülü sözleşmeli personel olacaklar.Bunun üzerine çalışanlar sadece memur sendikalarına üye olabilecek.Bilindiği üzere TAŞERON Sendikaları aracı şirketin faaliyet kodu ile üye yapmaktadır.Ortada aracı firma kalmayacağından dolayı faaliyet kodu değişecek bu yüzden TÜRK-İŞ'e ve HAK-İŞ'e bağlı taşeron sendikaları durumdan çok rahatsız olduklarını İŞÇİNİN İŞÇİ KADROSUNA Alınması konusunda hükümete baskı kurduğu ve devamlı söylemlerinde bunları dile getirmesi dikkat çekmeye başladı.

Özelikle TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı TAŞERON Sendikası olan  Güvenlik ve Savunma İşçileri sendikası Genel Başkanın KAMU Çalışanı adlı özel statüyü kabul etmediklerini bu yüzden yetkililer ile devam tamasta olarak sistemin bu şekilde devam etmesi gerektiğini dile getirmesi TAŞERON Sendikalarında yasanın büyük tedirginlik yarattığını ortaya çıkarttı.

Hükümetin TAŞERON'a KADRO Kapsamında *Yapılacak sözleşmelerin 3'er yıllık olması düşünülüyor. Sözleşme yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.

*Şirketlerle yapılan anlaşmalar feshedilecek ve çalışanların patronu artık devlet olacak. İhale sözleşmelerindeki tazminat maddeleri de yerine getirilecek.

*Kadroya geçecek olan personelin geçmişte kamuya karşı açtığı tüm davalardan da feragat etmesi gerekecek. Böylece personel kamu ile davalık olmadan kadroya geçmiş olacak. Kazanılmış haklar korunacak.

*Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren sistemi bitirilecek.

*Kamu kurum ve kuruluşlarında personel teminine dayalı işlerde çalışan alt işveren işçilerinin büyük çoğunluğunu kapsayacaktır.

*Kapsamdaki alt işveren işçileri tamamen aynı şekilde istihdam edilecektir

*Çalışanlar memur sendikalarına üye olabilecekler. Şirketler aradan çıkacağı için de maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Bu arada kadro çakılı olacak.

taşeron-özel güvenlik-sendika-nace kodları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat