Advert

Dantel Örnekleri Nelerdir?

Günümüzde evlerde dantel kullanımı azalsa da geleneklerimizi devam ettiren evlerde ve çeyizlerde sıkça kullanılmaktadır. Annelerimizin severek ördüğü dantel örnekleri zamanla değişime uğrasa da çeyizlerde geleneksel örneklere rastlamak mümkün. Eskiden kalma bir gelenek olan dantel 3 boyutlu görünüme sahip olması nedeniyle evin farklı mekanlarında kullanılarak şıklık sağlıyor. Yatak odasında pike ve çarşaf örtü kenarları, yastık ve yatak örtüsü, salonda vitrin örtüsü, masa örtüsü, sehpa örtüsü, raf ve televizyon örtüsü ve koltuk şalı olarak kullanılan danteller mutfakta ise mutfak dolabı örtüsü, Amerikan servisi örtüsü, bardak altlığı, tepsi örtüsü ve havlu kenarı gibi detaylarda dantel kullanılmaktadır

Dantel Örnekleri Nelerdir?

 

Günümüzde evlerde dantel kullanımı azalsa da geleneklerimizi devam ettiren evlerde ve çeyizlerde sıkça kullanılmaktadır. Annelerimizin severek ördüğü dantel örnekleri zamanla değişime uğrasa da çeyizlerde geleneksel örneklere rastlamak mümkün. Eskiden kalma bir gelenek olan dantel 3 boyutlu görünüme sahip olması nedeniyle evin farklı mekanlarında kullanılarak şıklık sağlıyor. Yatak odasında pike ve çarşaf örtü kenarları, yastık ve yatak örtüsü, salonda vitrin örtüsü, masa örtüsü, sehpa örtüsü, raf ve televizyon örtüsü ve koltuk şalı olarak kullanılan danteller mutfakta ise mutfak dolabı örtüsü, Amerikan servisi örtüsü, bardak altlığı, tepsi örtüsü ve havlu kenarı gibi detaylarda dantel kullanılmaktadır.

Kullanım Alanlarına Göre Dantel Örnekleri

Tığ ve iğne yardımı ile örülen danteller ince el işçiliği gerektirir. Çeyizlerde  ya da günlük hayatta kullanılan dantelin kullanım alanı oldukça geniştir. Dikdörtgen, oval, kare, dairesel ve köşegen dantel örnekleri kullanılacak mekana göre istenilen boyutlarda örülmelidir. Fiskos, ara ve köşe dantel örnekleri genellikle masa örtüsü ya da yatak örtüsü gibi büyük parçalarda tercih ediliyor. Belirlediğiniz renkteki yatak örtüsü kenarına dantel işlerken tercih edeceğiniz ipin kumaşla uyumlu olması odanızı daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Geleneksel Dantel Motifleri

Anadolu’nun dantel kültürü arasında yer alan el ve tığ düğümü, firkete, mekik oyaları ve iğne danteli ile yapılan motifler günümüzde hala çeyizlerdeki yerini koruyor. Anadolu kadınları dantel örerken genellikle çiçek ve böcek motiflerinden yararlanmaktadır.  Papatya, gül, lale, kelebek, örümcek, yaprak, üzüm, maydanoz, zambak, arı ve kuş gibi motifleri dantel olarak işleyebilen yetenekli bayanlar el becerilerine göre kendi örgü tarzını da yaratmıştır. Ülkemizin 7 farklı bölgesine göre birbirinden  farklı dantel örnekleri bulabilirsiniz.

Kullanılan desenler, geometrik şekiller, kullanım alanları, tercih edilen ipin türü ve rengi o bölgenin kültürel yaşamından izler taşır. Orlon, ipek, simli, naylon, foloş ve pamuklu ipler kullanılarak örülen dantellerin kullanım alanları da değişir. Ege ve Akdeniz bölgesindeki bayanlar zeytin, yaprak ve boncuklu motifleri sıkça kullanır. Karadenizli bayanlar ise dantellerinde dalga ve balık motifleri tercih edilir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kültürel özelliklerini yansıtan iğne ve el dantelleri, kalem, dolgulu ve zincirli tığ oyaları sıkça kullanılır.

Bayan Giyiminde Dantelin Önemi

Eskiden sadece evleri süslemek amacıyla kullanılan danteller günümüzde her türlü kıyafetin bir parçası olarak dikkat çekiyor. Bayanların daha zarif ve şık görünmesini sağlayan danteller bayanlara daha romantik bir görünüm kazandırıyor. Bluz ve etek kenarlarının yanı sıra pantolon, şal, şapka, şort gibi her türlü kıyafete işlenebiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat