Advert

Özel Güvenliğe Ayrılan Bütçe Cumhuriyet Gazetesini Rahatsız Ediyor

5188 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yüzbinlerce kişiye ekmek kapısı olan özel güvenlik sektörü bazı kesimleri rahatsız ediyor.Cumhuriyet gazetesi köşe yazarlarından Çiğdem Toker özel güvenlik uygulamasına harcanan 7 Milyar TL'yi köşesine taşıdı.Yazı dizisinde özel güvenlik görevlilerini karalayan bir uslupla özel güvenlik görevlilerinin şiddet bağımlısı olduğunu yazdı.

Özel Güvenliğe Ayrılan Bütçe Cumhuriyet Gazetesini Rahatsız Ediyor

5188 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yüzbinlerce kişiye ekmek kapısı olan özel güvenlik sektörü bazı kesimleri rahatsız ediyor.

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarlarından Çiğdem Toker özel güvenlik uygulamasına harcanan 7 Milyar TL'yi köşesine taşıdı.Yazı dizisinde özel güvenlik görevlilerini karalayan bir uslupla özel güvenlik görevlilerinin şiddet bağımlısı olduğunu yazdı.Bugün ülkemizde 284 Bin 399 kişi özel güvenlik sektöründe istihadam ediliyor.Amaçları bu istihdamı engellemek olan bazı kesimler özel güvenlik uygulamasının kaldırılmasını istiyor....

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Çiğdem Toker'in kaleme almış olduğu yazı dizisi

''Eminönü’nden Adalar’a giden vapurda simit sattığı için kazan dairesine götürüp 16 yaşındaki bir çocuğu döven ve Kadıköy metrosunda çellist Gülşah Erol’a saldıran özel güvenlikleri hatırlatan Toker şöyle devam etti: “Özel güvenlik şirketi çalışanlarının şiddeti yaygınlaşırken sergilenen ‘rahatlık’ ise dikkat çekicidir. Bu rahatlıkta, şirketlere mali kaynağı da sağlayan merkezi/yerel siyasetçi-bürokrat yönetenlerin payı büyüktür.”

Maliye’nin açıkladığı bütçe rakamlarından derlediği bilgileri aktaran Toker, 2009’a dek, bütçe harcamalarında ‘özel güvenlik’ diye bir kalem olmadığını yazdı.

Toker şöyle devam etti: “Ne zaman ki, yüksek yüksek, büyük büyük kamu binaları artarak çeşitlendi ve buna ek olarak ‘devlet’, bu binalarda düzeni ve asayişi sağlayacak kamu görevlileri yerine, iktidar partisine yakın şirketlerden hizmet almanın daha ‘ucuz’ ve epeyi avantajlı olduğunu gördü, o tarihten itibaren ‘özel güvenlik hizmet’ alımı bütçede yer almaya başladı. İhaleler yoluyla tabii.”

Bu yılın yedi aylık harcamalarına bakarak, ‘özel güvenlik’ harcamasının yıl sonu bütçesinde 2 milyar liranın üzerine çıkacağının öngörüldüğünü yazan Toker, bu hesapla AKP hükümetinin dokuz yıllık özel güvenlik harcama bilançosunun en az 7 milyar lira olarak hesaplanacağını kaydetti.''

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat