Advert

12 Saat Çalışma Yasasını Getirdiğini İddia Eden Güvenlik-İş Sendikasına Büyük Tepki,SARI Sendika

İşverenlerin istediği üzerine meclise taşınan gece çalışması Sendikanın girişimleri ile artık son buldu.Buna göre işçiler gece çalışması için iş sözleşmesini fesih edemeyerek kıdem tazminatını alamayacak.Diğer mesleklerde bulunan gece yıpranma payı özel güvenlik sektörü içinde uygulanmayacak

12 Saat Çalışma Yasasını Getirdiğini İddia Eden Güvenlik-İş Sendikasına Büyük Tepki,SARI Sendika

Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası işçilerin alehine olan ve gece çalışmalarının 7.5 saat üzerinde çıkması için Çalışma Sosyal Güvenlik bakanlığına öneride bulunduğu iddia etti.Kendi kurmuş oldukları özelgüvenlikajans adlı haber sitesinde ''BASINDAN''Adlı atmış oldukları manşette algı yaratarak özel güvenlik görevlilerini gece çalışma saatleri 12 saat'e çıkartan yasayı kendi çıkartıklarını bununla ilgili görüş sunduklarını söyledi.Bunun üzerine sendika üyelerinden ve özel güvenlik görevlilerinden büyük bir tepki aldı.Özelikle işverenlerin desteklediği ve insan sağlığı açısından ruhsal ve bedensel sorunlarının oluşturduğu uzun gece çalışmaları istihdam açısından da sorun yaratıyor.

İşverenlerin istediği üzerine meclise taşınan gece çalışması Sendikanın girişimleri ile artık son buldu.Buna göre işçiler gece çalışması için iş sözleşmesini tek taraflı fesih işlemi gerçekleştiremeyerek kıdem tazminatını alamayacak.Diğer mesleklerde bulunan gece yıpranma payı özel güvenlik sektörü içinde uygulanmayacak.Bunu web sitelerinde işçilerin adına kazanılmış hak olarak yansıtan sendikaya ise tepkiler geçikmedi.

Üyeler sendikaya büyük tepki göstererek İŞVERENİN istemiş olduğu yasa için uğraştınız Sizler SARI Sendikasınız diye tepkiler gösterdi.

 

GECE UZUN ÇALIŞMANIN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN OLUMSUZ ETKİLERİ

''Vardiyalı sistemde gece de çalışmak zorunda kalan bireylerde serebrovasküler hastalıklar, koroner arter hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve diğer sağlık problemleri, gündüz düzenli çalışanlara göre daha sık görülmektedir (4-7). Belirtilen bu fiziksel hastalıkların yanı sıra, pek çok psikiyatrik bozukluk ve sosyal yaşama uyumsuzlukla ilgili sorunlar da oldukça sıktır (7,8). Vardiyalı çalışanlarda yaygın olarak depresyon ve anksiyete bozuklukları tespit edilirken, uykululuk, yorgunluk, bellek ve konsantrasyon bozuklukları gibi bilişsel bozukluklar da bu psikopatolojilere eşlik etmektedir (9-11). Çoğu zaman duygudurum bozuklukları ile uyku bozuklukları birliktelik gösterir. Gece çalışmanın sebep olduğu uykululuk; enerji kaybı, unutkanlık, konsantrasyon eksikliği ve ilgi kaybına yol açarak depresif bozukluk gibi gözükeceğinden ayırıcı tanısını yapmak güç olabilir (12). Depresyon ve anksiyete bozukluğunun yaygın olarak görülmesinin sebeplerinden en önemlisi, bireyin çalışma saatlerini sirkadyen sistemin dengeyi uyku yönünde değiştirdiği zaman diliminde; uyku saatlerini ise sirkadyen sistemin dengeyi uyanıklık yönünde değiştirdiği zaman dilimi içinde ayarlamasıdır. Biyolojik ritmin düzenlediği, ancak çalışma şartları sebebiyle uyku-uyanıklık döngüsünde oluşan bu bozulmalar, belirtilen psikopatolojiler açısından zemin hazırlamaktadırlar (13). 

Vardiyalı çalışma sisteminde gece çalışmak, hem kronik yorgunluk, uykululuk ve oluşan somatik semptomlar sebebiyle, hem de günlük sosyal yaşam gerekliliklerine engel olarak yaşam kalitesini bozar (14). Yüksek anksiyete düzeyinin de eşlik ettiği bireylerde belirgin iritabilite vardır, stresle baş etme becerisinde düşme görülmektedir, psikolojik problemlerin oluşmasına engel olacak direncin kaybolması söz konusudur (15). Gündüz düzenli çalışan bireylere göre, sosyal faaliyetleri de oldukça azalmıştır (16). 

Uzun çalışma süresi, fiziki ve sosyal açıdan olumsuz çalışma koşulları, uyku-uyanıklık döngüsünün değişmesi, gece çalışma sonrası oluşan uykululuk ve yorgunluk hissi ile oluşacak bilişsel sorunlar nedeniyle vardiyalı çalışanlarda anksiyete düzeylerinin yüksek olması beklenir (26-29). Ardekani ve arkadaşları da (30) 1195 sağlık çalışanı ile yaptıkları bir çalışmada, çalışmamızın sonuçlarına benzer sonuçlar elde etmişler ve vardiyalı sistemde gece çalışan bireylerde anksiyete ve somatizasyonun, depresyonun da içinde bulunduğu diğer psikiyatrik bozukluklardan daha sık görüldüğünü tespit etmişlerdir. Anksiyete düzeyinin vardiyalı sistemde gece çalışan grupta yüksek olduğunu gösteren bir başka çalışmada Kubo ve arkadaşları (31), anksiyete düzeyindeki yüksekliğin uyku bozukluklarıyla ilişkili olduğunu bildirmişlerdir. Bununla birlikte, yüksek anksiyete düzeyi birçok kardiyovasküler ve endokrin değişikliklerle de birliktelik göstermektedi
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Recep     2017-08-19 Yapılan yorum ve tartışmalar gereksizdir. İster 8 ister 12 saat olsun genel olarak gece çalışmaları insan sağlığı açısından gündüz on saatte uyusa sakıncalıdır. Ancak çalışma hayatı böyle maalesef. Tartışmaların sağlık sorunlarını en aza indirebilecek neler yapılabilir vb. konular üzerine olması daha doğru olur fikrimce. Saygılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat