Advert

ÖZ-İŞ Sendikasında Kayyum Süreci Nasıl Başladı

Türkiye'nin en büyük ve ilk özel güvenlik sendikası olan HAK-İŞ'e bağlı ÖZ-İŞ Sendikasında kayyum süreci nasıl başladı.

ÖZ-İŞ Sendikasında Kayyum Süreci Nasıl Başladı

Türkiye'nin en büyük ve ilk özel güvenlik sendikası olan HAK-İŞ'e bağlı ÖZ-İŞ Sendikasında kayyum süreci nasıl başladı.

2009 yılında İstanbul merkezli kurulan Tüm Özel Hizmet Çalışanları sendikası  faaliyetlerine başladıktan sonra kısa bir süre içerisinde 2011 yılında kurulan Özel Hizmet Çalışanları sendikası ile ilhak yolu ile birleşti.Daha sonrasında HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlandı.Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş kolları üzerinde yapmış olduğu değişiklikler sonrası savunma ve güvenlik adı altında 19.İş Kolu kuruldu.Özel güvenlik sendikalarıda isim değişikliği sonrası 19.İş kolunda faaliyet gösteren sendikalar arasına girdi.

ÖZ SAVUNMA VE GÜVENLİK İŞÇİLERİ adını alan sendika kısa zaman içerisinde hızlı bir şekilde örgütlenerek 35 Bin üye sayısına ulaştı.Bir çok ilde temsilciliği ve şubesi bulunan sendika 2015 yılında olağanüstü şeçime giderek yeni yönetimini oluşturdu.Yönetim Genel Başkan Sedat Sevinç,Genel Mali Sekreter,Mustafa Kanlı,Teşkilatlandırma Başkanı,Ahmet Durmaz,Eğitim Sektereteri Ömer Öztürk'ten oluştu.

Daha sonrasında Eğitim Sekreteri Ömer Öztürk Sendikanın mali yönden iyi yönetilmediğini sendikal anlayışın tamamen çıkar anlayışına dönüştüğünü iddia ederek sendikada yönetim ile arası açıldı.

Bir çok konuda da şikayetçi olan delegeler ise sendikanın mali yönden iyi yönetilmediği sendikanın özel güvenlik sektöründeki sorunları ile tam anlamı ile ilgilenmediği ve özel güvenlk sektörünün ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamadığı gerekçesi ile noter üzerinden sendikaya olağanüstü şeçim taleplerini iletti.

Konu değerlendiren sendika yönetimi delegelerden gelen bu istediği dikkate almadı.Bunun üzerine Ankara 2.İş Mahkemesinde delegeler tarafından olağanüstü kongre yapılması için dava açıldı.Dava sürerken yönetim il başkanlarında e-posta yolu ile şeçin yapılmasına dair isteklerini iletti.Fakat bu karardan daha sonra vazgeçildi.

21. Temmuz 2017 günü yapılan son mahkemede, Mevcut Sendika Yönetimi mahkeme kararında da görüleceği üzere bir dilekçe ile mahkemeye başvurarak “Tedbiren Kayyum Atanması yönündeki talebi kabul etmediklerini ,sadece sendika yönetim kurulu marifetiyle olağanüstü genel kurulu gidilmesini kabul ettiklerini,olağanüstü Genel kurulun Kayyum aracılığı ile yapılması yönündeki talebi kabul etmediklerini, olağanüstü Genel Kurulun Sendika Yönetim kurulu marifetiyle yapılmasını  kabul ettiklerine” dair bir dilekçe sunmuştur. Olağanüstü kongre isteyen delegelerin Avukatı ise sendikanın iyi yönetilmediği , bir kısım harcamaların usulüne uygun olmadığının belirlendiğini bu husus yargılama dosyasına giren belge ve mali kayıtlardan açıkca anlaşılmaktadır.

Bu nedenle önceki beyan ve iddialarımızı tekrarla HMK’nın 389 vd Maddeleri gereğince sendikaya 1 veya üç kişilik kayyum heyeti atanmasını, Sendika yönetiminin  olağanüstü Genel Kurul Taleplerinin reddi hakkındaki zımmi yönetim kurul kararlarının / sendika işlemlerinin iptal edilmesini, ve olağanüstü Genel Kurul yapılmasına, Genel Kurulun KAYYUM heyeti marifetiyle yapılmasına karar verilmesini talep etmiştir.Mahkeme sonucunda sendikaya tedbir konulmasına gerek olmadığına, sendikanın talep ettiği Genel Kurul Çağrı Gerekçelerinin değerlendirilmemesi ve olağanüstü kongre teleplerinin red edilmesinin İPTAL Edilmesine,OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL YAPILMASINA VE 3 KİŞİLİK KAYYUM ATANMASINA karar verilmiştir. Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra mahkeme tarafından belirlenecek 3 kişilik bir kayyum heyetinin sendika yönetimi devralarak  görevine başlayacağı belirledi..

Temsilciler ise kim göreve gelirse gelsin daha profesyonel bir anlayışın sendikaya gelmesini sendikanın mali ve idari yönünden işlevinin tam anlamıyla yürütülmesini açılan ve açılacak olan şubelerin daha kapsamlı olmasını,sendikanın bir daha böyle bir konular ile mesgul edilmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor.

KARAR;

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat