Advert

680/69 KHK İle 5 Bin'den Fazla Özel Güvenlik Kimlik Kartı İptal Edildi

Değişen kanun maddesi ile birlikte haklarında hüküm olmamasına rağmen aşağıda belirtilen maddeler kapsamında soruşturma bile olsa kişinin özel güvenlik kimliği iptal edilmektedir.Konu ile ilgili haklarında soruşturma olan özel güvenlik görevlileri hüküm yok ama kimliğimiz iptal ediliyor buna anlam veremeyoruz dediler.

680/69 KHK İle 5 Bin'den Fazla Özel Güvenlik Kimlik Kartı İptal Edildi

680/69 KHK İle değişen maddeler ile birlikte haklarında  açılan sonuçlanan veya soruşturması devam eden özel güvenlik güvenlik görevlileri kurulan özel güvenlik komisyonu tarafından 5 Bin'e yakın özel güvenlik kimlikleri iptal edildi.

Değişen kanun maddesi ile birlikte haklarında hüküm olmamasına rağmen aşağıda belirtilen maddeler kapsamında soruşturma bile olsa kişinin özel güvenlik kimliği iptal edilmektedir.Konu ile ilgili haklarında soruşturma olan özel güvenlik görevlileri hüküm yok ama kimliğimiz iptal ediliyor buna anlam veremeyoruz dediler.

BU KAPSAMDA;

MADDE:11 İstihdam edilecekler ile özel güvenlik şirketlerinde, alarm izleme merkezlerinde ve özel güvenlik eğitimi verecek kurumlarda kurucu ve/veya yönetici olarak çalışacaklar hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her kimlik verilmesi veya ihtiyaç duyulması halinde yenilenir. Şirketlerde eğitici ve temsilci olacaklar ile şirket ortağı tüzel kişi ortaklarında da kurucularda aranan şartlar aranır ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır.

Göreve başlayan özel güvenlik görevlileri işveren tarafından onbeş gün içinde valiliğe bildirilir. (Mülga üçüncü fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.) (Değişik dördüncü fıkra : 2/1/2017 - KHK-680/70 md.) Yönetici veya özel güvenlik görevlisi olabilme şartlarını taşımadığı veya bu şartlardan herhangi birini sonradan kaybettiği tespit edilenlerin kimliği iptal edilir. (Mülga beşinci fıkra: 29/3/2011-6215/2 md.) (Ek fıkra : 2/1/2017 - KHK-680/70 md.) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara iltisakı veya irtibatı olduğu tespit edilen kişiler, özel güvenlik alanında faaliyet yürüten şirket veya birimlerde çalışamazlar. 

 

 Özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar

     MADDE 10- Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

 a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

 b) (Değişik: 21/4/2005 - 5335/23 md.) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

 c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

     d) (Değişik: 2/1/2017-KHK-680/69 md.) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

     1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

     2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

     3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

 e) (Mülga: 23/1/2008 - 5728/578 md.)

 f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.(1) 

 g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

     h) (Ek: 2/1/2017-KHK-680/69 md.) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

özel güvenlik kimliği-iptal işlemleri-komisyon kararları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dündar     0000-00-00 Bende 11 senedir güvenlik görevlisiyim 6 yıldır çalıştığım yerden kimlik kartımın yenilenmemesi ve iptal olmasıyla işsiz kaldım. Hayatım alt üst oldu. Bimer ve cimere başvurdum red edildi. Böyle düzene yazıklar olsun 2015 te yaşadığım ufak bir olaydan mahkeme yüzü bile görmediğim halde kıyım yaptılar. Hadi biz işsiz kaldık içeri suçssuz günahsız insanları attılar. Hakkımı bu helal etmiyorum bu hükümete bugüne kadar bütün vergilerimi gününden önce ödedim. Ama inşallah beter olurlar.
Sevinc     0000-00-00 680 khk haber varmi
Sevinc     0000-00-00 Khk
Sevinc     0000-00-00 680 khk haber varmi
Asi     0000-00-00 Sigortam var benim ama orda calismiyorum silahlı güvenlik kimliğimi çıkartirken sorun olurmu acil yardim istiyorum sertifikam hazir ama soruşturmadan gecemezsem diye
mahmut     0000-00-00 dava bolge.idare mahkemesine acilir.1 ay suresi var.yd harcli acilmali ve durusma isteyin.cimer ve bimere maduruyetlerinizi yazin korkmayin ekmeginizi elinizden bu kadar kolay birakmayin..
SABIR     0000-00-00 Arkadaşlar SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BU KONUYA EL ATMAZSA BU BÖYLE KALIR KİMLIKLERIMIZI GERI ALAMAYIZ CUMHURBAŞKANIMIZA BU MAGDURIYETİ BİR ŞEKİLDE DUYURMAMIZ LAZIM EMIN OLUN REİS BU MAGDURİYETİ DUYSA HEMEN DUZELIR BU SIKINTILAR GIDERILIR.YOKSA HİÇ KIMSENIN UMRUNDA DEGILIZ IYI GUNLER
Vedat     0000-00-00 İSTESELER OLUYOR 2 DAKİKALIK İŞ.. 31/03/2018 KHK YENI YASA TASERONDA ÇALIŞAN HÜKÜMLÜ ÇALIŞANLARI İŞTEN ATMAMAK IÇIN YASA ÇIKARDILAR VE KADROYA GECTILER ama güvenlik olunca olmuyor niye aracılar kurslar kayıt ücreti yenileme ücreti almaktan bizim problemlerimizle ilgilen ve sesimizi duyuran yok ALLAH yardımcımız olsun
Suleyman     0000-00-00 Benimde basimda bi dava var orman gorevlisiydim odtude ormada biri girdi bende kavga ettim bizim de olur iptal
Evren     0000-00-00 Yazıklar olsun böyle kanuna 3 yıldır çalıştığım yerden bir anda kimliğim iptal oldu diye çıkışım verildi sucum 2005 yılında 1.8 ay hapis cezası alıp hükmün geri bırakılmasına kararı ve kimliğimi 2012 yılında aldım şimdi bir yıl yenilemede bekletip iptal ettiler Hakkımız Haram olsun teröristler hırsızlar bile daha masum yaşıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat