Advert

Haberlerimiz Üzerine Açıklama Yapan Uludağ Üniversitesi Özel Güvenlikleri Biz Değil Yüklenici Firma İşten Çıkardı Dedi.

Uludağ Üniversitesinde işten çıkarılan 12 özel güvenlik görevlisi için yapmış olduğumuz haberler karşısında haber sitemize açıklamada bulunarak işçileri biz değil yüklenici firma çıkarttı dedi.

Haberlerimiz Üzerine Açıklama Yapan Uludağ Üniversitesi  Özel Güvenlikleri Biz Değil Yüklenici Firma İşten Çıkardı Dedi.

Uludağ Üniversitesinde işten çıkarılan 12 özel güvenlik görevlisi için yapmış olduğumuz haberler karşısında haber sitemize açıklamada bulunarak işçileri biz değil yüklenici firma çıkarttı dedi.

YAPILAN AÇIKLAMADA;

Bazı haber yayın organları ve sosyal medyada eşzamanlı yayınlanan  ‘’Uludağ Üniversitesinde Etnik Kökenden dolayı bazı çalışanların İşten çıkarıldığı’’ haberleri  asılsız ve gerçeği yansıtmayan ifadeler olup , konuya ilişkin  aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur. Belirtilen haberde yer alan açıklamalar tamamen asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır.

                Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri doğrultusunda ‘’Koruma ve Özel Güvenlik Hizmet Alımına Ait Sözleşme’’ imzalanmak suretiyle ilgili mevzuat çerçevesinde ve görev alanları içerisinde olmak kaydıyla güvenlik hizmeti alımı yoluna gidilmektedir.

                Anılan ihale sözleşmeleri belirli süreli olup süreler sonunda yeniden ihaleye çıkılmaktadır. İhale sözleşmeleri ve şartnamelerinde 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümleri doğrultusunda Özel Güvenlik personelinde olması gereken şartlar ve görevin yerine getirilmesinde uyulacak esaslar belirtilmiştir.

                Haberde bahsi geçen güvenlik personeli Uludağ Üniversitesinin kadrolu çalışanları değildir  dolayısıylaihale şartnamesinde de belirtildiği üzere personel alımı ve işten çıkarma tamamen yüklenici firmanın sorumluluğundadır. İhale süresinin sonunda ihaleyi alamayan yüklenicifirma dilediği takdirde bu personeli ihale aldığı başka kurum veya kuruşlarda çalıştırabilme serbestisine sahip bulunmaktadır.

                Yeni ihaleyi alan şirket tarafından da daha öndeki çalışmalarında hizmetlerin yerine getirilmesinde ihmal ve noksanlıkları ve  bu konuda tutulan tutanaklar bulunan, görev tanım ve talimatlarına ile nöbet talimatlarına uymayan, çalışma düzenini bozan, yapılan uyarıları dikkate almayan çalışanlarla iş sözleşmesi imzalanmasının yapılan işin niteliği ve önemi dikkate alındığında uygun düşmeyeceği de aşikardır.

                İş akidleri yüklenici firma tarafından feshedilen kişilerin etnik kökenleri nedeniyle Üniversite tarafından iş akitlerine son verildiği tamamen asılsız ve gerçeğe dayanmayan bir haber olup İş akdi sona eren kişiler hakkında yukarıda belirtildiği üzere kurum açısından son derece önemli olan görevin yürütülmesindeki ihmal ve aksaklıkları bulunması  nedeniyle  iş akidleri feshedilmiştir. (Fesih ile ilgili  tutanaklar mevcuttur.) Haberde bir başka dikkati çeken nokta ise bu kişilerin etnik ayrımcılığa maruz kaldıklarıdır. Oysa haberde paylaşılanın aksine iş akdi sona erdirilen çalışanların tamamının iddia edildiği gibi belli bir etnik bir kökene sahip bulunmamaktadırlar. Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü görevini hakkıyla yapan, işine ve birimine bağlı her çalışanının sonuna kadar arkasında olup çalışanlarının etnik kökeni ile ilgilenmemekte olup bugüne kadar etnik kökeni nedeniyle işten çıkarılan veya baskıya uğrayanhiçbir  bir çalışanı da bulunmamaktadır.

Güney Marmara Bölgesinin en büyük sağlık kuruluşunu bünyesinde barındıran , çalışanları ve öğrencileri  ile birlikte her gün yaklaşık ellibin insanın giriş çıkış yaptığı Uludağ Üniversitesinde güvenlik en önemli konulardan birisi olup, görevle ilgili talimatları yerine getirilmemesi gibi davranışların yaratabileceği sorunlar göz önüne alındığında iş akidlerinin yüklenici firma tarafından sona erdirilmesinin de kamu yararı ve hizmetin gereği ilkesinede uygunluk arz ettiği aşikardır.

                Sonuç olarak bu asılsız haberlerde  yer alan iddialar kasıtlı ve çarpıtılmış ifadeler ve bilgilerdenoluşmaktadır ;kasıtlı ve kamuoyunda üniversitemize yönelik olumsuz bir algı yaratmak gayesi ile yapıldığı inancı ile her türlü yasal haklarımız saklı kalmak kaydı ile kamuoyuna duyurulur

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat