İşten atmaya FETÖ şüphesi bile yeter
Advert

İşten atmaya FETÖ şüphesi bile yeter

Yargıtay 9. Dairesi FETÖ şüphelisi olmayı iş akdinin feshedilmesi için geçerli sebep saydı.

İşten atmaya FETÖ şüphesi bile yeter
İşten atmaya FETÖ şüphesi bile yeter

Yargıtay FETÖ/PDY ile ilişkili olduğu belirlenenlerin, iş akdinin fesh edilmesini ‘haklı fesih’ olarak kabul etti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Ankara Sulh Ceza Hakimliği FETÖ’nün el konulan finansörlerinden Koza Holding’e kayyum atamıştı. Ancak yeni yönetim, holding çalışanlarının direnciyle karşılaştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkeme tarafından atanan yönetime karşı gelen çalışanlar hakkında, ‘terör örgütüne üye olmak ve kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnmek’ suçlarından soruşturma başlattı. Yeni yönetim kendilerine direnen çalışanları İş Kanunu›nun «haklı fesih» hükmü uyarınca işten çıkardı. İşten çıkarılanlar ‘iş akitlerinin usulsüz feshedildiğini’ ileri sürerek mahkemeye başvurdu. 

DAVACI ŞÜPHELİ 

Mahkeme açılan davalardan birinde işçiyi haklı bularak ‘feshin haklı nedenle yapıldığı hususunun ispatlanamadığı’ kanaatiyle işe dönüş kararı verdi. Karara yapılan itirazı ise Yargıtay 9.Hukuk Dairesi inceledi. Daire, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay kararında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen yazıya göre davacı işçinin ‘mahkeme kararlarına muhalefet, FETÖ/PDY’ye yardım ve destek, hakaret, tehdit ve izinsiz görüntü alma’ suçlarından yürütülen soruşturmada şüpheli sıfatı ile yer aldığının tespit edildiğini vurguladı. 

EMSAL NİTELİĞİNDE

Kararı Star’a değerlendiren SGK Başmüfettişi İş ve Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, “İşten çıkarılan kişinin kayyuma direnecek kadar terör örgütü ile duygusal bir bağı olduğu açıkça görülüyor. İş kanunundaki ilişkiler güven ve samimiyete dayalıdır. Kayyum daha göreve başlamadan şahısla güven ilişkisi sarsılmış” dedi. Karakaş, “Yargıtay, iş ilişkisinin sürdürülemez hale geldiğini belirterek, bu davalı işverenin feshinin en azından geçerli sebebe dayandığına hükmederek emsal niteliğinde tarihi bir karar vermiştir” diye konuştub

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AŞTİ’ye Havalimanı Güvenliği Geliyor
AŞTİ’ye Havalimanı Güvenliği Geliyor
Securitas Türkiye'den Dev İstihdam!
Securitas Türkiye'den Dev İstihdam!