Advert

Rekabet Kurumu'ndan yemek kartı şirketlerine soruşturma

. Ayrıca yemek kuponu, kartı sağlayan firmaların anlaşmalı oldukları lokanta, restoran ve de büfelerle güçlü taraf olarak kendileri için haksız kazanç sağlayarak iş yerlerini zor duruma düşüren koşulları oluşturdukları yönünde de iddialar yer aldı. Bu danışıklı dövüş durumunun piyasa koşullarını, işçi ücretlerini, iş verimliliğini olumsuz etkilediği gündeme gelmişti.

Rekabet Kurumu'ndan yemek kartı şirketlerine soruşturma

Rekabet Kurulu 2010'da yapılan başvuruları reddetmişti ve Danıştay'ın Aralık ayında aldığı kararın sonrasında yemek şirketleri hakkında soruşturma açma kararı aldı. Edenred, SodexoMultinet, Winwin, Network ve Set Kurumsal Hizmetler firmaları ile ilgili soruşturma başladı. Soruşturma gerekçesi olarak, kurul, Sodexo ve Edenred'in ihalelerinde danışıklı hareket, müşterileri paylaşmak, satış şartlarını ortak belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak gerekçelerini öne sürdü. Rekabeti ihlal kapsamında iddialar Danıştay 13.Dairesi'nin kararı üzerine 2010 yılından sonra bir kere daha değerlendirildi.

Mağdurlardan Ağır İddialar

Yemek kuponlarıyla ilgili mağdurların yaptığı başvuruda bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin birlikte hareket etmesi sonucunda restoranlardan %7 ve %10 arasında değişen komisyon alındığı belirtildi. Ayrıca yemek kuponu, kartı sağlayan firmaların anlaşmalı oldukları lokanta, restoran ve de büfelerle güçlü taraf olarak kendileri için haksız kazanç sağlayarak iş yerlerini zor duruma düşüren koşulları oluşturdukları yönünde de iddialar yer aldı. Bu danışıklı dövüş durumunun piyasa koşullarını, işçi ücretlerini, iş verimliliğini olumsuz etkilediği gündeme gelmişti.

Önce Kabul Edilmedi

Söz konusu şikâyetlerle ilgili Rekabet Kurulu 2010 yılında yaptığı ön araştırmalar sonunda iddiaları incelemiş, sonra bunu reddetmişti. Bunun sonucu o dönemde soruşturma açılmamıştı. Ancak 28 Aralık 2016 tarihinde Kurul kararı Danıştay 13. Dairesinin aldığı karar sonrasında iptal edildi. Kurul, dosyadaki bilgi ve belgeleri, 15 Mayıs tarihli toplantı sonrasında var olan iddiaları da dikkate alarak 4054 sayılı Kanun'un ihlal edilmesi tespitine yönelik olarak bahsi geçen firmalar için soruşturma açılmasına karar verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat