Advert

Güneş Paneli Nasıl Kullanılır

Güneş Paneli Nasıl Kullanılır

Aşırı gelişen teknoloji, aşırı enerji ihtiyacı doğurmaktadır. Dünya üzerinde bu hızlı gelişen teknolojiye enerji yetiştirme pahalıya mal olmaktadır. Şimdiye kadar insanlık hep fosil enerjiden yararlanmaktaydı. Fosil enerji derken, benzin, mazot, fueloil, doğalgaz ve kömürden bahsetmekteyiz. Fakat yaşlanan dünyanın bu enerji kaynaklarını, devamlı vermesi mümkün değildir. Bu nedenle insanlar çeşitli enerji kaynakları aramaya yönelmiştir.

Bu enerji kaynaklarını rüzgâr ve güneş ışınlarından elde etmenin mümkün olduğunu çözmüşlerdir. Hiç tükenmesi mümkün olmayan, güneş paneli ile üretilen enerji, insanlığın yok olmasına kadar devam edecek, bitmesi mümkün olmayan bir enerji türü olmuştur.

Güneş Paneli Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

 

Güneş paneli, yarı iletken silikon birçok levhanın birleştirilmesi ile güneş ışınlarını elektrik enerjisine çevirir. Bu elektrik enerjisi sistemdeki bataryalarda biriktirilir ve kullanılır. Normal şartlarda elektrik üretimi hem zor hem külfetlidir. Çünkü yukarda bahsettiğimiz üzere ya fosil yakıtlar kullanılarak ya da barajlar ve kurulan hidroelektrik santrallerle üretim sağlanmaktadır. Oysa güneş paneli ile üretilen elektrik hem kolay hem daha ekonomiktir. Bu sistemler sayesinde çeşitli elektrik şirketleri kurulmuş olup, ürettikleri elektriği daha ucuz fiyatlara sunmaktadırlar. Güneş paneli ile üretilen elektrik, fosil yakıtlarla üretilen enerji gibi atmosfere ve çevreye asla zarar vermez. Ülkemiz bu sistem için gayet elverişlidir. Dünya üzerinde güneş ışığını en çok alan ülkelerdendir. Günümüzde bu sistem çok yerde kullanılmaktadır. Kullanım alanlarını kısaca maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Kara yolları işaret ve levhaları.
  • Yerleşim yerlerine uzak ve sapa olan evlerdeki elektronik eşyaları çalıştırmak için.
  • Binaların iç ve dış aydınlatmalarında.
  • Konutlarda.
  • Haberleşme istasyonlarında kullanılmaktadır.
  • Deniz fenerlerinde.

Yani kısacası elektrik şebekesinin olmadığı tüm yerlerde kullanılabilmektedir. Bu nedenle çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Peki, bilim insanlarının ürettiği bu güneş paneli sisteminin avantajları nelerdir, kısaca sıralayalım.

Havaya zararlı maddeler salgılamaz, montajı gayet basittir, bakım gerektirmezler, ülkemizin her yerinde kullanımı uygundur, gayet uzun ömürlüdür. Çeşitli fosil yakıt kullanmakta ısrar eden ve bu yakıtlar üzerinden yüksek gelir sağlayan petrol şirketleri, bu sistemin işlerine sekte vuracağı düşüncesiyle yayılmasını ve kullanılmasını istememektedirler. Çoğu üniversitelerde bu sistemle çalışan arabalar üretilmiştir. Ancak bu petrol şirketlerinin işine gelmemiştir. Sürüsünü dağda otlatan çoban, arazide elektrik bulma şansı olmadığı için bu sistemi kullanarak cep telefonunu şarj etmektedir. İnsan hayatına çok büyük kolaylıklar sağlayan bu sistem sayesinde, insanlar hem ekonomik hem de asla tükenmesi mümkün olmayan kolay enerjiyi insanlık tarihinin bitimine kadar kullanacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici "Özel Güvenlik Yasası'nın Yasalaşması Lazım Dedi
istanbul rize evden eve nakliyat