Advert

720 Bin Taşeron İşçisinin Kadroya Geçirilmesi Meclis'te Görüşüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu milletvekillerinin sorusu üzerine TBMM Genel Kurulunda taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

720 Bin Taşeron İşçisinin Kadroya Geçirilmesi Meclis'te Görüşüldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu milletvekillerinin sorusu üzerine TBMM Genel Kurulunda taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu taşeron işçilere yönelik alışmaların henüz başlamadığını ifade etti. Açıklamalara ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile CHP'li milletvekilleri arasında bir tartışma yaşandı. TBMM'deki konuşmaların detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu –“ Sayın Gürer’in Sözlü Soru Önergesi ’ne cevabımız: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar devam etmektedir. 

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Sayın Bakana teşekkür ediyoruz ancak taşeron işçiler, mevsimlik işçiler, geçici işçilerle ilgili aylardır konuşulan hiçbir konunun hâlâ gerçekleşmediği ortada. Bunun yanında, 28 şeker fabrikasında malzemeli yemek hizmet alımı başlatılarak 700’e yakın işçi de sokağa atılmak üzere. Yani, bir yerde sorun çözülmediği gibi, kadro verilmediği durumda, bir de işçiler dışarı atılmakta.

Keza mevsimlik ve geçici çalışan işçilerden işsizlik ödeneği kesiliyor ama bunlar işten ayrıldıkları dönemde İşsizlik Fonu’ndan yararlanamıyorlar, böyle de bir garabet var.

Bunun yanında, sendikalarla ilgili sendikalaşmanın önünde engeller artırılmış durumda. Ayrıca, ILO standartlarında haklarını ve mücadelesini veren işçilerin grev hakkı engelleniyor. Dün Lüleburgaz’da KRİSTAL-İŞ Sendikasına üye işçilerin Şişecam’da yanlarındaydım, altmış gün ertelendi…

Meclis Başkanı – Sayın Bakan, bir açıklama yapacak mısınız?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Edirne) – Evet Sayın Başkan.

Meclis Başkanı – Buyurun.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – Teşekkür ederim.

Sayın Gürer, tabii, gerek hizmet alımıyla, “taşeron” dediğimiz gruplarla ilgili çalışmalarımızı henüz tamamlamadık. Daha doğrusu, referandum sonucunda, halk oylaması sonucunda başlayacağımız çalışmalara henüz daha başlamadık. İnşallah, önümüzdeki günlerde bu yönde çalışmalar başlar ve…

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Ama bir yıl geçti Sayın Bakan, üç ay demiştiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – “Referandumdan sonra.” dedik.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Bakın, siz, burada -ramazan günü söylüyorum- üç ay dediniz bir yıl geçti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Bursa) – Referandum ortamında bu tür konuların gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz ve referandumdan sonra gündemimize alır -Hükûmet olarak bu konuda Sayın Başkanımızın da açıklamaları kamuoyunda var- önümüzdeki günlerde inşallah çalışmaları başlatırız.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Grev ertelemeyle ilgili düşüncenizi de alalım yani.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Soru kadar da cevap alabilmemiz lazım Sayın Başkan, adalet yok.

Ömer Fethi Gürer (Niğde) – Çok uzun sürdü Sayın Bakan ama çok uzun sürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu (Devamla) – Evet, haklısınız, inşallah kısalır.

KAYNAK: Kamupersoneli.net - ANKARA

ÖZEL GÜVENLİK HABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gezer     0000-00-00 Kadroyu unutun gitsin. Kölelik düzenine devam Son 6 ayda 1 sefer hırsızlıga önlem amaçlı tutanak tuttum.ertesi gün evime en uzak yere sürüldüm. Daha geçen hafta çalıştığım yerde hırsızlık tespit ettim.kurum yetkililerine bildirdim yine uzak yere sürüldüm.haber vermesen görevini yapmadın versen orası size zimmetli nasıl hırsızlık olur.yahu ben nb bile değilim evdeyken nasıl orayı koruyum ama yok kurumda tanıdığı olanlar referanslı olanlar zorda kalmasın. Kadrolu olsak kimse cesaretbedemez ama 2
Efe     2017-06-01 Müezzinoğlu bir kerede sözünün eri ol be adam. Koltuğa oturana kadar el pençe divan duruyorsunuz. Oturduktan sonra da kişiliğiniz 90 derece dönüyor. Siz de kendinize yönetici mi diyorsunuz? Allah'ın da bir hesap günü var. İki elimizde yakanızda olacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat