Advert

İçeri Alınmayan Gazeteci İçin HDP'li Vekil Özel Güvenlikleri Meclis Başkanlığına Şikayet Etti

Rektör Ali Gür, Güvenlik Şube Müdürü Hamza Polat ve kapıdaki özel güvenlik görevlileri hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanacak mıdır? Yasal işlem uygulanmayacak ise nedeni nedir?

İçeri Alınmayan Gazeteci İçin HDP'li Vekil Özel Güvenlikleri Meclis Başkanlığına Şikayet Etti

Gaziantepli Gazeteci Murat Güreş'in kitap fuarına alınmaması ile ilgili gelişmeler meclis gündemine taşındı.HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Güreş'in Gaziantep Üniversitesi ( GAÜN)nde açılan kitap fuarına alınmaması gerekçelerini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu.

İşte Meclise verilen o dilekçe ve sorular:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

Gaziantep Milletvekili

 

 

“Gaziantep 2. Kitap Fuarı” 09-14 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. Kitap fuarını ziyaret etmek her yurttaşın en temel ve doğal insani hakkıdır. Her yurttaş gibi kitap fuarını ziyaret etmek isteyen,Gaziantepli Murat Güreş, gazeteci kimliğini ibraz ettikten sonra, Gaziantep Üniversitesi kampüsünün ana giriş kapısında bulunan özel güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmamıştır. Kimliği sorulup kampüse, dolayısı ile fuar merkezine alınmayan Güreş’in, Rektör Ali Gür’ün şifahi talimatı ile kesinlikle içeri alınamayacağı belirtilmiştir. Gaziantep Üniversitesi güvenlik amiri ve yetkilileri ile görüşen Güreş’e, kesin bir dille içeriye alınmayacağı belirtilmiştir. Güreş, neden içeri alınmadığına dair yazılı gerekçe istediğinde ise üniversitenin özel güvenlik görevlileri konunun şifahen söylenmesinden kaynaklı herhangi bir belge veremeyeceklerini söylemişlerdir. Bunun üzerine bu durumun tutanak altına alınmasını talep eden Güreş’in tutanak tutmasına dahi izin verilmemiştir. Gaziantep Üniversitesi’ne yönelik eleştirel haberleri ile tanınan ve zaman zaman bu haberleri nedeniyle yargılanan gazeteci Güreş, TÜYAP tarihinde belki ilk kez fuar merkezine alınmayan, girişi yasaklanan gazeteci olarak anılacaktır. Düzce Üniversitesi Yüksek Lisans öğrenci olan Güneş,  Türkiye’deki tüm üniversitelere bilimsel çalışmalarını yapabilmesi için serbestçe girmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  • Gazeteci Murat Güreş’in, kampüs alanı ve fuar alanına alınmamasının nedeni nedir? Fuar alanına alınmayan Murat Güreş’i fuar alanına giren diğer yüzlerce yurttaştan ayıran özelik nedir?
  • Rektör Ali Gür’ün, Güreş’in fuar alanına alınmaması konusundaki şifahen güvenlik görevlilerine vermiş olduğu talimatın gerekçesi nedir?
  • Gazeteci Murat Güreş, Gaziantep Üniversitesine yönelik eleştirisel haberler yapmasından kaynaklı mı içeri alınmamıştır? Ali Gür bu talimatı Murat Güreş’in eleştirel yazılarını dikkate alarak mı vermiştir?
  • Rektör Ali Gür, Güvenlik Şube Müdürü Hamza Polat ve kapıdaki özel güvenlik görevlileri hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanacak mıdır? Yasal işlem uygulanmayacak ise nedeni nedir?
  • Kamuya açık olan, bilim ve özgürlük alanı olan üniversitenin bu tarz ithamlarla gündeme gelmesi, üniversitenin tarafsızlığına ve özerkliğine gölge düşürmemekte midir?
özel güvenlik haber-gaziantep-yerel haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat