Advert

Güvenlik-Sen,Belediye Meclisine Girerek Tekirdağ Belediyesi İçin Verilen Sözler Tutulsun Dedi

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde yaşanan özel güvenlik görevlilerinin maaş düşümü ile ilgili yetki sendika olan Güvenlik-Sen Basın Açıklaması Yaparak Hukuksuzluğa derhal son verilsin, işçilere verilen sözler yerine getirilsin dedi.

Güvenlik-Sen,Belediye Meclisine Girerek Tekirdağ Belediyesi İçin Verilen Sözler Tutulsun Dedi

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde yaşanan özel güvenlik görevlilerinin maaşl düşümü ile ilgili yetki sendika olan Güvenlik-Sen Basın Açıklaması Yaparak Hukuksuzluğa derhal son verilsin, işçilere verilen sözler yerine getirilsin dedi.

 

Yapılan Basın  Açıklamasında;

Uzunca bir zamandır Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi’nde çalışan ve Sendikamız DİSK/GÜVENLİK-SEN üyesi özel güvenlik işçilerinin yaşadığı mağduriyetlere her gün yeni birisi daha eklenerek devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, birkaç ay öncesinde Türkiye genelinde FETÖ soruşturması kapsamında birçok özel güvenlik şirketi kapatılmış, kimi şirketlerinde faaliyetleri hakkında durdurulma kararı verilmişti. Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde alt iş veren olarak hizmet veren UZAY güvenlik şirketi de faaliyetleri durdurulan özel güvenlik şirketlerinden biri olarak, şirketin Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesinde sürdürdüğü güvenlik hizmeti faaliyeti de sona erdirilmişti.

Bu durum ile ilgili bağlantılı olarak da Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde çalışan özel güvenlik işçisi arkadaşlarımız, çalıştıkları mevcut şirketin faaliyetlerinin askıya alınmasının ardında türlü mağduriyetlere maruz kalmış ve bugüne kadar bu mağduriyetlerin giderilmesi noktasında verilen hiçbir söz yerine getirilmemiştir.

Toplu İş Sözleşmesinin neticelenmesine günler kala yaşanılan bu fesih işlemi ile arkadaşlarımızın Toplu İş sözleşmesi belirsizliğe düşmüş ardından da arkadaşlarımız kısa bir süreliğine geçici olarak işsiz bırakılmıştır. Daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde arkadaşlarımızla kısa süreliğine yeni bir sözleşme imzalanmış, geçmiş ihale döneminde ki elde edilen haklarına yönelikte herhangi bir kısıtlama yapılmayacağının garantisi verilmiştir. Bu sözler Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi yetkililerince işçilerin huzurunda sendikamızın yaptığı görüşmeler sonucunda taahhüt edilmiştir.

Daha sonra ki süreçte verilen hiçbir sözün yerine getirilmeyerek aksine işçi arkadaşlarımızın bir önceki mevcut iş sözleşmesinin de tamamına yakını asıl iş veren tarafından değiştirilmiş, işçi arkadaşlarımızın bir önce ki mevcut sözleşmeye göre elde ettikleri çalışma koşulları değiştirilmiştir. İşçi arkadaşlarımızın maaşları yüzde 70’den yüzde 15’lere kadar geriletilmiş, bu durumu sendikamız aracılığı ile hukuki süreç başlatmaya karar veren işçi arkadaşlarımızda sürekli olarak mobing uygulaması devreye sokulmuştur. Kısacası Asıl iş veren olarak, işçi arkadaşlarımızın tüm özlük ve kazanılmış haklarından sorumlu olması gereken Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi bu kriz durumunu fırsata çevirmeye çalışmıştır.

Yine geçici olarak yapılan ihalenin ardından yeni yapılacak ihale sürecinde de çalışan sayısında azalmaya gidilmesi yönünde talimat veren asıl iş veren, işçi arkadaşlarımızı tekrardan büyük bir belirsizliğe ve hatta açlığa sevk etmeye çalışmıştır.

Başta Ohal döneminin türlü sancılarıyla işçilere ve emekçilere onca hukuksuzluğun reva görüldüğü bu süreçte Sosyal Demokrat bir partili belediyenin işçilerine yönelik bu umursamaz tavrından dolayı büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz. Kaldı ki geçmiş ihale döneminde hizmet veren özel güvenlik şirketinin geçirdiği soruşturmada suçsuz bulunmasına rağmen sözleşmenin kaldığı yerden devam ettirilmeyerek işçilerimizin var olan tüm hakları ortadan kaldırılmıştır.

Sendikamız olarak yaşanılan bu hukuksuzluğun sonlandırılması adına uzunca bir dönem yaptığımız tüm girişimlerimiz de ne yazık ki sendikamıza ve üyelerimize verilen hiçbir söz yerine getirilmemiştir. Sendikamız olarak yaratılan bu haksızlığın bir an önce ortadan kaldırılmasına yönelik verilen sözlerin tutulmasını, işçi arkadaşlarımızın ücretlerinin düşürülmemesini, asıl iş verenin çıkacak olan TİS hükümlerini asıl iş veren sıfatı ile sahiplenip sonuca bağlaması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Her ne olursa en ufak bir hak kaybına karşıda, işçi arkadaşlarımıza yönelik geliştirilecek baskılara karşı her türlü mücadele hakkımızı da İşçilerimizden aldığımız güç ve sendikal mücadelemize olan inancımız sayesinde kullanacağımızı da bir kez daha belirtmek istiyoruz.

guvenliksen-tekirdağ-özel güvenlik-maas-düşürülmesi-
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat