Advert

Güvenlik-Sen Genel Başkanı Aslan;Özel Güvenlik Görevlilerinin Yıpranma Payı Olması Gereklidir

Tüm kamuoyunun da bilgisi dahilinde olduğu gibi, Özel Güvenlik İşçileri olarak Türkiye’de mevcut iş kollarına göre önemli bir farkımız mevcut. İş kolumuz diğer mevcut 19 iş koluna göre belirli bir yasaya tabi olmasından kaynaklı, çalışma koşulu olarak mevcut iş kollarına göre bizler açısından öznel bir durum teşkil etmektedir.

Güvenlik-Sen Genel Başkanı Aslan;Özel Güvenlik Görevlilerinin Yıpranma Payı Olması Gereklidir
DİSK Konfedarsyonu'na bağlı Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Aslan Haber sitemize açıklamalarda bulunarak özel güvenlik görevlilerinin yıpranma payı verilmemektedir dedi.
Aslan;Tüm kamuoyunun da bilgisi dahilinde olduğu gibi, Özel Güvenlik İşçileri olarak Türkiye’de mevcut iş kollarına göre önemli bir farkımız mevcut. İş kolumuz diğer mevcut 19 iş koluna göre belirli bir yasaya tabi olmasından kaynaklı, çalışma koşulu olarak mevcut iş kollarına göre bizler açısından öznel bir durum teşkil etmektedir.
Biz Özel Güvenlik İşçileri, bağlı olarak çalıştığımız 5188 sayılı yasaya göre, çalışma ilişkileri bakımından devletin resmi kolluk görevlilerinin benzeri hizmetleri yerine getirmekteyiz. Lakin 5188 sayılı yasanın bizlere uyguladığı sınırlar veyahut yetersizlikler göz önüne alındığında, özel güvenlik işçilerinin durumu çalışma yaşamında önemli bir çelişkiyi de içerisinde barındırmaktadır.
Yasal anlamda aynı işlev ve hizmet görevlerini yerine getirdiğimiz halde, başta yıpranma payı olmak üzere birçok çalışma hakkından ne yazık ki diğer resmi kolluk görevlerinin yararlandığı ölçüde faydalanamıyoruz.
Yeri geldiğin resmi kolluk kuvveti ile aynı düzlemde değerlendirilirken, çoğu zamanda iş yaşamımızdan kaynaklı açığa çıkan hukuksuzluklar neticesinde güvencesiz ve sahipsiz bırakılıyoruz.
Risk altında, günde 12 saati varan çalışma koşulları altında, düşük ücretlerle istihdam edilen özel güvenlik işçilerine yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması uzunca bir süredir dile getirdiğimiz asli taleplerimiz arasında yer almaktadır. Hem güvencesizliğe mahkûm edilen hem de buda yetmezmiş gibi hukuksuz bir şekilde görevlendirilen biz özel güvenlik işçilerinin, çalışırken ‘’yıpranma payı hakkından’’ faydalanmasını dile getiriyoruz.
Bu bakımdan artık hiçbir işlevi ve güvencesi kalmayan 5188 sayılı yasanın tamimiyle gözden geçirilerek değiştirilmesi ve biz özel güvenlik işçilerine daha güvenceli bir çalışma yaşamı sağlamasını dile getirirken, buna paralel olarak diğer kolluk kuvvetlerinin faydalandığı yıpranma payı hakkından yararlanmak ve ücretlerimizde bu yönde iyileştirme yapılmasını tüm özel güvenlik işçileri adına vurguluyoruz.
Ne Hukuksuzluğun birer maşası olacağız ne de güvencesizliğin pençesinde geleceğimizin yok edilmesine asla ve asla göz yummayacağız.
özel güvenlik-yıpranma payı-gece calısması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
istanbul rize evden eve nakliyat