Advert

Yeni Sistemde Haklı sebeple fesihte dahi kıdem tazminatı yok

Çalışma hayatında önemli konuların başında gelen kıdem tazminatı, fon tartışmaları ile yeniden gündeme geldi. Kıdem tazminatının fona devredilmesi için hazırlanan düzenlemenin genel çerçevesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklandı.

Yeni Sistemde Haklı sebeple fesihte dahi kıdem tazminatı yok

Her ne kadar Kıdem Tazminatı Kanunu Fonu Taslağı, henüz kanunlaşmasa da, taslağın 2017 yılı içerisinde kanunlaşması bekleniyor. Peki, yeni düzenlemeye göre çalışanları neler bekliyor?

Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor mu?

Yeni düzenlemeye göre kıdem tazminatı kalkmayacak, alma koşulları bakımından değişikliklere uğrayacaktır. Artık çalışanlar için kıdem tazminatı hakkının muhatabı işveren değil fon olacaktır. İşverenler, işçilerin ücretinin %3'ü oranındaki bir payı her ay fona aktaracaktır. 

Mevcut Uygulamada Kıdem Tazminatı

Mevcut duruma göre, çalışan;

İşveren tarafından haklı bir sebep olmadan işten çıkartılırsa, 
Haklı bir sebeple işi bırakırsa, 
Askerlik için işi bırakırsa,
Emekli olursa, 
Emeklilik için diğer şartları tamamlayıp, tamamlaması gereken yaşı evinde geçirmek istemesi sebebiyle işi bırakırsa, 
Kadın ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakırsa,
Ölmesi halinde, her çalışma yılına bir aylık brüt ücretleri tutarında kıdem tazminatı ödeniyor.

Kıdem Tazminatı Fonu Yasalaşırsa Kıdem Tazminatı Nasıl Olacak?

a) Yeni sisteme girenler, emeklilik, malullük aylığı ya da toptan ödemeye hak kazanmaları halinde ya da 5 yıl boyunca adlarına açılan hesabın aktif olmaması veya ölmeleri halinde (mirasçıları) hesabında biriken tutarın tamamını çekebilecektir.

b) İşçi en az 3600 gün (10 yıl) prim ödenmiş olması ve 15 yıldır sigortalı olması halinde kıdem tazminatının yarısını çekebilecek, kalan yarısını çekmek istediğinde ise, kıdem tazminat fonunu son kullanım tarihinden itibaren 1800 gün geçmiş olması gerekecektir. Bununla birlikte askerlik, evlilik gibi özel durumlarda kıdem tazminat fonundan faydalanabilmesi için en az 10 yıl çalışıyor olması şartı aranacaktır, 15 yıllık sigortalılık şartı aranmayacaktır. 

Görüldüğü üzere, erkeklerin askere giderken, kadınların evlendikten sonraki bir yıl içinde işini bırakması hallerinde kıdem tazminatı ödenmesine son verileceği gibi eğer çalışan 10 yılını doldurmadıysa işçinin işveren tarafından işten çıkarılması veya işçinin haklı sebeple işi bırakması hallerinde dahi kıdem tazminatını alamayabilecektir. 

Kıdeme Esas Ücret Ne Olacak?

Yürürlükteki mevzuata göre kıdem tazminatı işçinin 30 günlük ücreti (yüzde 8,33 oranında) üzerinden hesaplanırken, tasarıda yüzde 3 veya 4 gibi seçenekler var. Bu durumda her yıl için 30 günlük değil 10 veya 18 günlük ücret tutarında kıdem alınacaktır. Ayrıca, şimdiki uygulamada geriye doğru bir yıl içinde işçiye ödenen para ve para ile ölçülebilen her türlü menfaatler dikkate alınırken fon ile birlikte bu iş sona erecek. İşveren tarafından fona çalışanın sadece brüt ücretine göre prim ödeneceğinden çalışanın kıdem tazminatına esas teşkil eden ücretler düşecektir.

Kıdem Tazminatı Fonu Geçmiş Hakları Koruyacak mı?

Bu soruya üç farklı cevap verilebilir;

1) Yeni sisteme dahil olmak istemeyenler: Çalışanlar işverenleri ile anlaşıp eski sistemde kalmayı tercih ederlerse; bu durumdaki çalışanlar yeni fon sistemine girmeyecek ve eski sistemde devam edecektir.

2) Eski haklarını pazarlıkla fona devredecekler; Çalışan ile işveren aralarında anlaşarak eski dönemden kalan kıdem tazminatı rakamını fona aktarmayı seçerlerse; işveren ile anlaşarak belirlenen tutar fona devredilecek ve çalışanlar fon sistemine dahil edilecektir. Ancak, burada aktarılacak tutar gerçek alacağınız olmayacaktır. Mesela, 10 yıldan beri  işverenin yanında çalışıyor ve aylık brüt maaşınız da 2000 TL ise hak kazanacağınız kıdem tazminatı miktarı 20.000 TL olacağı halde fona aktarılacak miktarın ne kadar olacağına işveren ile çalışan oturup birlikte karar verecektir. Bu da her zaman için 20. 000 TL'den az olacaktır. Bu tercih edildiğinde, işveren o tarihe kadar çalışan lehine işlemiş (anlaştıkları) kıdem tazminatı miktarını, çalışan adına fondaki hesabına aktaracak ve fona aktarılacak prim ödemeleri o tarihten sonra başlayacaktır. 

3) Eski sistemi fona aktarmayıp, yeni sistemi de kabul edenler; Bu seçenek tercih edilirse, işveren çalışanın geçmiş haklarını fona aktarmıyor ama yeni dönem için fona sizin adınıza belirlenecek oranda kıdem tazminatı primi ödemeye başlıyor. Bunun seçimi de çalışan ile işverenin anlaşmasına bağlı olacaktır. İlerde çalışan işini kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde kaybederse geçmiş dönem için alacaklarını eski sistem üzerinden işverenden alacak, yeni fon döneminin parasını ise şartları oluştuğunda fondan çekecektir. Mesela, bugün için 10 yıllık kıdem tazminatı alacağınız varsa ve 5 yıl sonra işten kıdeminizi alacak şekilde ayrılırsanız, 10 yıllık dönemin kıdem tazminatını işverenden tahsil edeceksiniz, 5 yıllık fon döneminin parasını ise fonun şartları oluştuğundan daha sonra alacaksınız. ​

KAYNAK:MUHASABEWEB.COM

Yazarlar: Seçil Kısakürek (Kıdemli Hukuk Danışmanı) & Bürde Çelebi (Hukuk Danışmanı)

özel güvenlik-kıdem*tazminat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat