Advert

Özel güvenlik emekçileri işçi sınıfının bir parçasıdır

Evrensel'e açıklamalarda bulunan Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Arslan:Özel güvenlik emekçileri işçi sınıfının bir parçasıdır dedi.

Özel güvenlik emekçileri işçi sınıfının bir parçasıdır

Evrensel'e açıklamalarda bulunan Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Arslan:

500 BİN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ VAR

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özel güvenlik hizmetinin şirketleşme süreci ve gelişimi yıldan yıla hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Özel Güvenlik hizmetinin gelişim süreci Türkiye’de 1980’li yıllara dayanmaktadır. 2495 sayılı Yasa ile Türkiye’de bir anlamda yasal olarak işlemeyen özel güvenlik hizmetinin şirketleşme süreci, 2004 yılında çıkartılan 5188 sayılı Yasa ile hayata geçirilmiş oldu. 2004 yılı itibariyle 5188 sayılı Yasa’nın sağladığı olanakla özel güvenlik hizmetinin şirketleşmesi süreci çok hızlı bir şekilde gelişim gösterdi. Türkiye’de özel güvenlik sertifikasına sahip olanların sayısı bir milyonu aşmışken, şu an özel güvenlik alanında hizmet verenlerin sayısı ise 500 bine ulaşmış durumdadır. Eldeki bu verilerin ışığında Türkiye’de özel güvenlik hizmetinin gelişimi hem sermaye açısından oldukça kârlı bir sektör hem de hizmet üretimine bağlı olarak işçileştirmenin hızlıca büyüdüğü bir alan olarak karşımızda durmaktadır. Zaman içerisinde 5188 sayılı Yasa’nın birtakım değişikliklere uğramasıyla birlikte özel güvenlik alanında sendikalı olma hakkının önü açılırken, özel güvenlik emekçileri de Türkiye’de işçi sınıfı mücadelesi içerisinde yeni bir iş kolu olarak yerini almaya başladı. Türkiye işçi sınıfının uzun ve tarihsel mücadele deneyimlerini ve olanaklarını henüz yeni yeni kavramaya çalışan özel güvenlik emekçileri, kısa bir zamana yayılan sendikalı olma deneyiminde kendi tarihsel olgusunu yaratabilmenin olanaklarını kendi çalışma koşulları içerisinde aramaya devam ediyor. Hem iş kolunun kendi içerisinde barındırdığı bir takım öznel koşullar hem de işçi sınıfının güncel bilinç ve mücadele deneyimlerindeki pratikler göz önünde alındığı, bu alanda ki işçi arkadaşlarımızın kendileri adına sınıf olma olgusu mücadelesinde bir hayli zorluklarla ve baskılarla karşılaştığı ve ileride de karşılaşacağı su götürmez bir gerçekliktir.

Ezen ve ezilen ilişkisinin günden güne derinleştiği ülkemizde demokrasi ve emek mücadelesi tüm aciliyeti ile karşımızda durmaktadır. Türlü hukuksuzluklar ve baskılar altında çalıştırılan özel güvenlik emekçileri yıllardır kendi hakları ve emeği için mücadelesini sürdürmektedir. Sınıfsal mücadelenin daha da keskin ve belirgin hale geleceği önümüzde ki günlerde, tüm özel güvenlik emekçisi arkadaşlarımız kendisi gibi aynı yazgıyı ve kaderi paylaştığı işçi kardeşleriyle birlikte omuz omuza güvenceli bir gelecek mücadelesini sürdürecektir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat