Advert

İZMİR Büyükşehir'de güvenlik görevlileri fazla mesai davasını kazandı

Büyükşehir'de güvenlik görevlileri fazla mesai davasını kazandı

İZMİR Büyükşehir'de güvenlik görevlileri fazla mesai davasını kazandı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nde 440 koruma ve güvenlik görevlisi memura, 4 yıldır merkezi bütçeden ödenmeyen maktu fazla çalışma ücretlerini alabilmeleri için yargıdan umut veren bir karar çıktı. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen)avukatlarının açtığı üç ayrı davada, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2. İdare Dava Dairesi'nin maktu fazla çalışma ücretinin başvuru tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.
Tüm Bel-Sen 1 No'lu Şube yönetim kurulu üyeleri ve sendikanın bölge avukatı Nazan Sakallı Aktaş düzenledikleri basın toplantasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU Genel Müdürlüğü ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nde çalışan 440 koruma ve güvenlik görevlisi memurun maktu mesai ücretlerinin ödenmemesine ilişkin açtıkları davaları kazandıklarını açıkladı. Sendika yöneticisi Sefa Can, daha önce koruma ve güvenlik görevlilerine ödenen aylık maktu fazla çalışma ücretinin 2013 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu K cetvelinde yer almadığı gerekçesiyle 4 yıldır ödenmediğini söyledi. Buna karşın Belediye Kanunu'nun 51. maddesinde "Belediye zabıta ve özel güvenlik hizmetlerinde fiilen çalışanlara, fazla mesai ücreti olarak o yılın bütçe kanununda belirtilen üst sınırı aşmamak kaydıyla belediye meclis kararı ile tespit edilen maktu tutar ödenir" kuralının yer aldığını belirten Can, bu kural uyarınca, ödenmesi hususunda idarenin takdir yetsinini bulunmadığını, bütçe kanunu ile fazla mesai ücretinin ödenip ödenmemesini değil yalnızca üst sınırının belilenebileceğini söyledi.
BAŞVURU YAPILMAKSIZIN MESAİLERİN ÖDENMESİ BEKLENTİSİ
Can, Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT aleyline sendika tarafından üç dava açıldığını, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2. İdare Dava Dairesi'nin, İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin taleplerini reddettiği kararını bozduğunu belirtti. Son kararda, "Hukuka aykırılığı açık olan işlem nedeniyle yoksun kalınan maktu fazla çalışma ücretinin idareye başvuru tarihinden itibaren işleyecek faiziyle birlikte davalı idarece ödenmesine" hükmedildiğini söyledi. Yüzlerce emekçinin yıllardır fazla çalıma ücretinden mahrum bırakıldığını belirten Can, "Şimdi sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde. Mahkeme kararı vakit geçirilmeden uygulanmalıdır. Başvuruya gerek kalmaksızın uygulama son bulmalı ve mağduriyet gidirilmelidir. Fazla tazminat ve mahkeme masrafı ödenmesi kamu zararına neden olacaktır" dedi.
BELEDİYE ÖDEMEZSE CEZA DAVASI AÇILACAK
Avukat Nazan Sakallı Aktaş, 2013 yılı öncesi güvenlik görevlisi ve korumaların itfaiye ve zabıtalarla aynı maktu fazla çalışma ücretini aldıklarını, bu nedenle belediyenin yapacağı ödemelerde itfaiye ve zabıtaların ücretlerini emsal alınması gerektiğini söyledi. Büyükşehir, İZSU ve ESHOT'da Tüm Bel-Sen avukatlarının davasını sürdürdüğü 14 kişinin davayı kazandığını, belediyenin tebliğ sonrası ödeme yapmasını bekleyeceklerini dile getiren Aktaş, "Ancak ödemeyi çeşitli gerekçelerle yapmazlar ya da maktu fazla mesai ücreti yerine yıllık normal mesai ücretini öderlerse hem yeni tazminat davası açacağız, görevi kötüye kullanma iddiasıyla da ceza davası açılması için başvuracağız" dedi. Aktaş, mahkeme kararlarının tebliğinden sonra belediyelere başvuru yapacaklarını, bir ay içinde uygulamanın başlamasını bekleyecelerini söyledi. 
Personelin 350-450 TL arasında aylık mesai ücretinden, geriye dönük ödemede kişi başı toplam 15 bin TL'yi bulan alacakları bulunduğu belirtild

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat