Advert

TAŞERONU ŞİKÂYET EDEN ÇALIŞANI AYM HAKLI BULDU.

Anayasa Mahkemesi Taşeron firmaya dava açan işçinin davasını sonlandırdı. Dava sonucunda işçi davayı kazandı.

TAŞERONU ŞİKÂYET EDEN ÇALIŞANI AYM HAKLI BULDU.

Anayasa Mahkemesi taşeron firmada çalışan işçinin Başbakanlık İletişim Merkezine firma ile ilgili yaptığı başvuru üzerine iş akdini sonlandıran firma için çalışanın açtığı ifade özgürlüğü hak ihlaline karşı davada çalışanın ifade özgürlüğünün kısıtlandığına ve davanın çalışan tarafında hak ihlaline karar verdi.

Başvuru konusu olan olayda, davayı açan işçi, işverenin faaliyetleri hakkında BİMER’e şikâyet dilekçesi yazarak kendi durumu ve ilgili sıkıntıları ve firmanın davranışlarını ihbar etmiştir. Bu nedenle bir işçinin çalıştığı iş yerindeki hukuka aykırılıklar veya işverenin yaptığı haksızlıklar nedeniyle kamu otoritelerini uyarması kural olarak ifade özgürlüğünün güvencesi kapsamına girmektedir. Bu durum iş yerinde çalışan bir veya bir grup çalışanın ilgilendireceğini kamuoyuna ve işverene duyurulması şeklinde de meydana gelebilir. Daha önce bu konuda AİHM kararı da vardır. Anayasa Mahkemesinin Demokratik toplumda gerekli olma ve ölçülülük gerekliliğine dayanarak Anayasa Mahkemesi başvurucunun yani işçinin maruz kaldığı yaptırım da göz önüne alınmıştır.

Anayasa Mahkemesi davanın hükmü olarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edildiğine, Anayasanın 26. Maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine, Kararın bir örneğinin Yargıtay’a götürülmesine ve yeniden Yargıtay’da yargılama yapılmasına, 198,35 TL olan harç ücretinden oluşan yargılama giderinin başvurucuya geri ödenmesine karar verilmiştir.

Kaynak:http://www.mymemur.com.tr/mobi/taseronu-sikayet-eden-calisani-aym-hakli-buldu-80203h.htm

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Özel Güvenlik Görevlisi ve Problemli Şahıslar
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı
Sağlık Bakanlığı Kadroya Geçen Taşeron İşçi Maaş Hesaplama Ekranı Açıldı