Advert

Asgari erime!

YILBAŞINDA, 1300 TL’YE YÜKSELTİLEN ASGARİ ÜCRET, AKSİ BİR DÜZENLEME YAPILMAZSA ÜZERİNE BİNECEK 70 LİRALIK VERGİ DİLİMİ SONRASI 1230 TL’YE GERİLEYECEK...

Asgari erime!

Seçim vaadi olarak açıklanan ve yılbaşında çalışanlara yansıtılan (Asgari Geçim İndirimi dâhil) 1300 TL’lik asgari ücret durduğu yerde eriyecek. Asgari ücret zammının büyük bir kısmını gelen zamlar sonrası daha cebine girmeden kaybeden çalışanları şimdi de vergi sürprizi bekliyor! Gelir vergisi oranı yüzde 15’lik dilimi aşınca asgari ücret otomatik olarak 1300 liradan 1230 liraya gerileyecek...

ASGARİ ZAM VERGİYE GİDECEK!

1 Ocak itibariyle net 1300 TL olan asgari ücret, Ekim ayında 1230 lira 24 kuruşa düşüyor. Eğer Hükümet aksi bir karar almazsa; Ekim, Kasım ve Aralık aylarında asgari ücretliden alınan yüzde 15’lik gelir vergisi oranı, yüzde 20’ye çıkacak ve maaşlarda 70 liralık bir düşüş yaşanacak.

İKİ BAKANIN AÇIKLAMALARI DOĞRULUYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda asgari ücretlinin herhangi bir vergi muafiyetine tabii olmayacaklarını bildirmeleri, milyonlarca asgari ücretlinin 3 aylık toplam maaşlarına 210 liralık düşüş olarak yansıyacak.

ÇALIŞANLARA DEĞİL BÜTÇEYE AKACAK

Böylece asgari ücretlinin eline Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bin 300 lira değil, bin 230 lira 24 kuruş geçecek. Üstelik asgari ücretin 123 lira 46 kuruşu Asgari Geçim İndirimi sayesinde elde edilecek. Yasa gereği vergi dilimleri her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıyor. Hükümet isterse bu oranı değiştirebiliyor. Vergide 2016 sonunda yaşanacak 5 puanlık artış asgari ücretlinin cebine gitmesi gereken 1.1 milyar liranın üzerindeki kaynağın devlete akmasına neden olacak.

“VERMEMİZ GEREKEN VERGİNİN İKİ KATINI ÖDÜYORUZ”

Ali Tezel: “5 yıldır, vergi dilimleri enflasyon kadar arttırılmıyor. Bu nedenle sadece asgari ücretliler değil, bütün çalışanlar ödemeleri gerekenden daha fazla vergi ödüyorlar” diyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, “Cumhuriyet tarihinde ilk defa 2015 yılında asgari ücretliler yüzde 15’lik dilimi geçti ve son iki ayda kesinti oldu. Bu sene de son üç ayda asgari ücretliler yüzde 20’lik dilime giriyorlar. Geçen yıl Türkiye’de kurumlardan alınan vergi oranı 36 milyar lira iken, çalışanlardan alınan vergi yaklaşık 85 milyar lira. Yani bizler patronlarından çok vergi ödeyen bir toplumuz. İşveren yerine işçilerden, çalışanlardan vergi alan bir ülke haline geldik. Normalde vermemiz gereken verginin iki katını ödüyoruz” dedi.

BU YAPILANI ANLAMAK ZOR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan: “Şu andaki iktidar partisi seçim döneminde,’Ey asgari ücretle çalışanlar, 2016 yılında artık en az maaşınız 1300 TL olacak’ diye söz vermişken, neden şimdi bu çalışanların 70 TL’sine göz koyulmak isteniyor, anlamak çok zor. Aslında çözüm çok kolay ve basit. İlk vergi dilimini artırmakla sorun çözülmüş oluyor ve milyonlarca asgari ücretlinin son üç aylık (Ekim, Kasım, Aralık) dönemdeki maaşlarının düşmesine engel olunmuş olunur” dedi.

Yılbaşı ile birlikte 1300 TL olan asgari ücret ile bir nebze olsun rahatlayacağını düşünen asgari ücretli, önce tüm kalemlerde yapılan vergi zamlarıyla bir şok yaşadı, ardından her alanda yaşanan hayat pahalılığıyla… Hesapta cebine daha fazla girdiğini düşünen, fakat çarşıda pazarda bunun yansımasını göremeyen milyonlarca kişi, önlem alınmazsa yeni bir şok daha yaşayacak…

ASGARİ ÜCRET EKİM AYINDA DÜŞECEK!

Vergi nedeniyle 1300 lira olan asgari ücret Ekim 2016’da 1230 liraya düşecek. Asgari ücret ile çalışan işçilerin eline Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 1300 lira değil, 1230 lira 24 kuruş geçecek. Asgari ücretliden kesilecek 70 liralık ilave vergi sayesinde devlet 1 milyar 151 milyon lira kazanç sağlayacak.

“ASGARİ ÜCRET VERGİSİ İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPMIYORUZ”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, asgari ücretten alınan vergiyle alakalı bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine, “Asgari ücret vergisi için bir çalışma yapmıyoruz” cevabını verdi. şimşek’in bu açıklaması, 2016’nın son üç ayında eğer aksi bir karar alınmazsa düşecek olan asgari ücretin akıbetini de belli etti. bu açıklamaya göre, asgari ücretli gelir vergisindeki artıştan muaf olmayacak ve asgari ücret 1230 liraya gerileyecek

BÜTÇE AÇIĞINI ASGARİ ÜCRETLİ KAPATACAK!

Vergide 2016 sonunda yaşanacak 5 puanlık artış asgari ücretlinin cebine gitmesi gereken 1.1 milyar liranın üzerindeki kaynağın devlete akmasına neden olacak. Önümüzdeki yılın son 3 ayında her bir asgari ücretli aylık 70 lira fazladan vergi ödeyecek. 3 ayda ödenecek vergi kişi başına 2010 lirayı bulacak. Böylece sadece 5.5 milyon asgari ücretlinin boğazından kesip devlete ödeyeceği ilave vergi 1 milyar 151 milyon lira olacak.

ASGARİ ÜCRETE  70 LİRALIK KESİNTİ

Asgari ücretliden kesilecek 70 liralık ilave vergi sayesinde devlet 1 milyar 151 milyon lira kazanç sağlayacak. 1 Ocak itibariyle 1300 TL olan asgari ücret, vergi dilimi yüzünden sadece 9 ay uygulanabilecek. 2016 yılının Ocak ayından eylül sonuna kadar asgari ücretlinin eline net bin 300 TL maaş geçecek. Ancak bu tarihten sonra asgari ücretli yüzde 15 yerine yüzde 20’lik vergi dilimine yakalanacak. Asgari ücretten alınan aylık Gelir Vergisi 86,40 TL’den 156,36 TL’ye yükselecek, maaşta yaklaşık 70 lira erime olacak.

VERGİ DİLİMİ YÜZDE 5.58 ARTACAK

Böylece asgari ücretlinin eline Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bin 300 lira değil, bin 230 lira 24 kuruş geçecek. Üstelik asgari ücretin 123 lira 46 kuruşu asgari geçim indirimi sayesinde elde edilecek. Yasa gereği vergi dilimleri her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıyor. Hükümet isterse bu oranı değiştirebiliyor.

AĞBAL, “VERGİ TARİFESİ DEĞİŞECEKSE BELLİ BİR GRUP İÇİN OLMAZ”

Mehmet Şimşek’in açıklamaları, asgari ücretteki düşüş ile alakalı Hükümetten gelen ilk açıklama değil. Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada, “Asgari ücret artışının bütçeye yükü 11.4 milyar lira. Vergi konusunda bir düzenleme yapmak doğru değil. Vergi tarifesi değişecekse belli bir grup için olmaz” diyerek, asgari ücrette yaşanacak düşüşe herhangi bir önlem alınmayacağının sinyalini vermişti.

Kaynak: Milli Gazete - 
Rahmi Yolcu 

ogghaber.net asgari ücret işçi vergi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
(GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU,Özel Güvenlik Görevlilerinin'' Özel Güvenlik Görevlileri Günü ve Haftası'nı''Kutladı.
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
Türk-İş Bastırıyor,85 bin KİT Çalışanı İçin Kadro Hazırlığı
istanbul rize evden eve nakliyat