Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 20:49 Bu haber 14235 kez okundu
 
DHMİ Ücret Düşüklüğü Davasında Yargı İkiye Bölündü
Daha öncede haber sitemizce yayınlanan DHMİ Bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin 2012 yılında almış oldukları asgari ücretin 100 fazlası ücretin 2013 yılında asgari ücretin 50 fazlasına düşürülmesine ilişkin Bakırköy İş Mahkemelerinde açmış oldukları alacak davaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından onaylanmış ve işçilerin ücretlerinin düşürülemeyeceğine ilişkin karar verilmiştir
Çalışma Dünyası Haberi
DHMİ Ücret Düşüklüğü Davasında Yargı İkiye Bölündü

Daha öncede haber sitemizce yayınlanan DHMİ Bünyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin 2012 yılında almış oldukları asgari ücretin 100 fazlası ücretin 2013 yılında asgari ücretin 50 fazlasına düşürülmesine ilişkin Bakırköy İş Mahkemelerinde açmış oldukları alacak davaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından onaylanmış ve işçilerin ücretlerinin düşürülemeyeceğine ilişkin karar verilmiştir. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinin vermiş olduğu ilgili kararında; “ 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesine uygun bir şekilde davacıya çalışma koşullarında esaslı değişiklik teşkil eden ücretinin düşürüldüğünün ve buna rızasının bulunup bulunmadığının imzalanan sözleşmeden önce yazılı bir şekilde davacıya tebliğ edildiğine ve yasa gereği hakkı olan 6 iş günü düşünme, değerlendirme, kabul edip etmeme hakkının verildiğine dair dosya içine herhangi bir yazılı delil ve belge sunulmamış, ihalenin bitim günü, ekonomik üstünlüğü tartışmasız olan, işveren tarafından imzalamadığı taktirde iş akdinin sonra erdirilmesi riskiyle karşılaşması muhtemel olan çalışanla matbu olarak düzenlenen iş akdine ve iş akdindeki ücret miktarına itibar edilmeyerek, ihalenin bitim günü imzalanan iş akdinin davacının ücretinin düşürülmesine muvafakat ettiğine dair belge olduğu kabul edilmeyerek…” şeklinde gerekçelendirmiştir.

Tarafımızca yapılan araştırmalar neticesinde yine aynı konuya ilişkin olarak Ankara İş Mahkemelerinde de dava açıldığı ve Ankara Bölge Adliye Mahkemelerince ise; “ Davacı işçinin 2012 yılı için şartname ile belirlenen asgari ücretin 100 fazlası ücret ile çalıştığı, ücretin 2013 yılında şartname ile asgari ücretin 50 fazlasına indirildiği, ücretin indirilmesi konusunda davacı ile bir anlaşma yapıldığına ilişkin ve davacının rızasının bulunduğuna dair delil bulunmadığı, 2014 ve 2015 yılları için davacı ile alt işveren arasında iş sözleşmesi imzalandığı ve ücret yönünden sözleşmenin bağlayıcı olduğu, 2013 yılı için iş ücretlerinden İş Kanunu’nun 62. Maddesi ile 22. Maddesine aykırı biçimde indirime gidildiği, 2014 yılında ise işçinin imzaladığı sözleşmesinin geçerli olması nedeniyle belirtilen tarih sonrası için ücret farkı talebinde bulunulamayacağı…” şeklinde gerekçelendirmiştir.

Samsun ve Sinop ilinde açılan aynı konuya ilişkin davalara da Samsun Bölge Adliye Mahkemeleri, Ankara Bölge Adliye Mahkemesinin görüşüne uymuş ve bu şekilde karar verdikleri de tarafımızca öğrenilmiştir.

 Aynı davalara bakan 3 farklı ilin (İstanbul – Ankara – Samsun) Bölge Adliye Mahkemelerinin uygulamaya esas görüşlerinde farklılıklar oluşmuş ve farklı kararlar verilmiştir. Buna göre DHMİ de çalışan ve davaları İstanbul da görülen özel güvenlik görevlileri 43 Bin TL’ ye kadar alacakken, davaları Ankara ve Samsun da görülen özel güvenlik görevlileri 2 Bin TL ile 5 Bin TL arasında değişen rakamlarda para alacağı bilgisi tarafımızca öğrenilmiştir.

Hukuki güvenlik ilkesi, normların önceden öngörülebilmesini, sürekli ve bir ölçüde değişmez olmasını gerektirmektedir. Çünkü hukuk sürekli olduğu zaman, önceden kestirilebilir ve ona güvenilebilmektedir. Benzer olaylarda, farklı kararlar verilmesi, hukuki güvenliği ortadan kaldırmakta ve Hukuki güvenlik ilkesi de, içtihatların bir ölçüde bağlayıcı olmasını zorunlu kılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak yapılan haber sitemizce yapılan araştırmalarda DHMİ’nin yukarıda belirtildiği gibi aynı konuya ilişkin farklı kararların çıkmasından dolayı Yargıtay 1. Başkanlığına başvurarak İçtihadı Birleştirme Kararının verilmesini talep edeceği tarafımızca öğrenilmiştir. İçtihadı Birleştirme Kararları ise tüm hâkimleri ve mahkemeleri bağlayıcı nitelikte kararlardandır. İlerleyen günlerde gelişen durumlarla ilgili siz takipçilerimizi bilgilendireceğiz.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Görüntünün olası içeriği: yazı

Görüntünün olası içeriği: yazı

 

 

Görüntünün olası içeriği: yazı

Otomatik alternatif metin yok.

Görüntünün olası içeriği: yazı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DHMİ, Ücret, Düşüklüğü, Davasında, Yargı, İkiye, Bölündü,
Yorumlar
Haber Yazılımı